A bakhtinian analysis of Madeline Miller's Circe and Jennifer saint's Ariadne: Heteroglossia, polyphony and dialogism in the novels
Circe ve Ariadne romanlarının bakhtıncı analizi: Heteroglosya, çok seslilik ve diyaloji
  1. Tez No: 829113
  2. Yazar: GİZEM BALTACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CATHERINE MACMILLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Madeline Miller'ın Circe ve Jennifer Saint'in Ariadne adlı iki çağdaş romanını Mikhail Bakhtin'in heteroglossia (çok anlamlılık), polifoni (çok seslilik)ve diyalojizm kuramları çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Circe ve Ariadne romanları detaylı bir şekilde incelenerek, Bakhtin'in fikirlerine ve revizyonist mitleştirme geleneğine değinilmektedir. İlk bölümde sunulan teorik çerçeve, Bakhtin'in Romanda Söylem adlı makalesinden yararlanmakta ve çeşitli feminist edebiyat eleştirmenlerinin bakış açılarını içermektedir. Heteroglossia kavramı, revizyonist mitleştirme kuramıyla ilişkilendirilerek incelenmekte ve Bakhtin'in Epik ve Roman adlı eseri ek bir bakış açısı sunmaktadır. Tezin sonraki bölümleri, Circe ve Ariadne'yi analiz etmekte ve mitolojik karakterlerin alternatif perspektiflerini vurgulayarak onların erkek egemen kültür içindeki güçlü varoluşlarına ve deneyimlerine odaklanmaktadır. Yeniden yazım yaklaşımıyla yazılmış bu iki çağdaş romanın yapısı incelenerek, birden fazla anlatıcı sesinin kullanımı ve orijinal mitin yapı söküme tabi tutuluşu ve yeniden yapılandırılması vurgulanmaktadır. Tez, geleneksel ve çağdaş yazım arasındaki dinamik etkileşimleri aydınlatmayı amaçlamakta, çağdaş romanların nasıl yeni ifadeler ürettiğini ve epik anlatıları yeniden şekillendirdiğini göstermektedir. Bu analiz aracılığıyla tez, heteroglossia, çok seslilik ve diyaloji kuramlarını gözden geçirerek, mitleştirme geleneğini ve bu geleneğin çağdaş edebiyattaki önemine daha derin bir anlayış kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore two contemporary novels, Circe by Madeline Miller and Ariadne by Jennifer Saint, through the perspective of Mikhail Bakhtin's theory of heteroglossia, polyphony, and dialogism. Therefore, the method of analysis embodies a close study of Miller's Circe and Saint's Ariadne with a detailed examination of Bakhtin's ideas. The theoretical framework presented in the first chapter draws from Bakhtin's Discourse in the Novel and incorporates the perspectives of revisionist authors and literary critics. The concept of heteroglossia is examined in relation to revisionist mythmaking theory, and Bakhtin's Epic and Novel provides additional insights. Subsequent chapters analyze Circe and Ariadne, which offer alternative perspectives on the mythical characters, highlighting their agency and experiences. The structure of these rewritings is examined, emphasizing the utilization of multiple narrative voices and the deconstruction and reconstruction of the original myth. The thesis seeks to illuminate the dynamic interactions between tradition and modernity, showcasing how these contemporary novels generate new utterances and reshape established narratives. Through this analysis, the study provides a deeper understanding of the role of heteroglossia and polyphony in revisionist mythmaking and its significance in contemporary literature.