İnfertilite tedavisi gören kadınlarda infertilite faktörüne göre damgalanma, travma ve baş etme yöntemleri
Stigma, trauma, and coping methods in women who treated infertility according to the factor
  1. Tez No: 829124
  2. Yazar: HANIM ÖZLEM KÖLAN YARAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırma infertilite tedavi sürecine dahil olan kadınların infertilite faktörüne göre ayrılmış üç grupta (kadın faktör [KF], erkek faktör [EF], hem kadın hem erkek faktör [KEF]) damgalanma, travmatik stres ve baş etme yöntemlerinin birbirleriyle anlamlı bir fark gösterip göstermediğinin anlaşılması için planlandı. Betimsel nitelikte ve nedensel karşılaştırma araştırması olan bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler hem yüz yüze hem de çevrimiçi olarak elde edilmiştir. Yüz yüze elde edilen veriler Egemen Koyuncu Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Muayenehanesi'nden toplanmıştır. Aynı zamanda, sosyal medya üzerinden bu araştırmaya özel bir hesap oluşturularak veri toplama formları ve ölçekler katılımcılara çevrimiçi olarak ulaştırılmıştır. Örneklem 21.02.2022 ile 02.05.2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmanın örneklemine 135 kadın katılmıştır. Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, İnfertilite Damgalanma Ölçeği (İDÖ), Olayların Etkisi Ölçeği (OEÖ İES-R), İnfertil Kadınlarda Baş etme Ölçeği (İKBÖ) kullanılmıştır. İDÖ toplam puanları açısından KEF grubun, KF ve EF gruplardaki kadınlardan daha yüksek düzeyde damgalanma hissettiği ortaya çıkmıştır. OEÖ (İES-R) toplam puanları açısından KF grup EF ve KEF gruptan anlamlı olarak düşük puan almıştır. İKBÖ puanlarının KF grubunda, düşüncelerle aşırı meşguliyet ve sosyal geri çekilme baş etme stillerinde EF ve KEF gruplarından anlamlı fark ile daha yüksek puan almıştır. İDÖ toplam puanı ile OEÖ (İES-R) toplam puanları arasında anlamlı pozitif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study was planned to determine the significant difference of stigmatization, traumatic stress and coping mechanisms between the three infertility factor groups (female factor [FF], male factor [MF], female and male factor [FMF]) of women who are involving infertility treatment. In this study, which is a descriptive and causal comparison research, the relational survey model was used. Data were obtained both face-to-face and online. Face-to-face data was collected from Egemen Koyuncu Woman Diseases, Obstetric and IVF Clinic. At the same time, a special account was created for this research via social media, and data collection forms and scales were delivered to the participants online. The sample was collected between 21.02.2022 and 02.05.2023. 135 women participated in the sample of the study. Personal Information Form, Infertility Stigma Scale (ISS), Impact of Events Scale- Revised (IES-R), and Infertile Women's Coping Scale (IWCS) were used to collect data. In terms of ISS total scores, it was revealed that the FMF group felt stigmatized at a higher level than the women in the FF and MF groups. In terms of total IES-R scores, the FF group got significantly lower scores than the MF and FMF groups. In the FF group, the IWCS scores were significantly higher than the MF and FMF groups in coping styles with excessive preoccupation with thoughts and social withdrawal. A significant positive correlation was found between the ISS total score and the IES-R total scores.