Assessing the seismic vulnerability and refurbishing for reinforced concrete bridge
  1. Tez No: 829140
  2. Yazar: AYA HAQI ISMAEL ISMAEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, betonarme köprünün sismik duyarlılığını ve rehabilitasyonunu değerlendirmeyi amaçlamıştır. Köprünün trafik yükü altındaki sismik analizi ve sismik davranışı AASTHO LRFD ve HL-93 standartlarına göre CSI Bridge 20'de analiz edilmiştir. Analiz için 60 metre uzunluğunda ve 15,5 metre genişliğinde özel bir köprü dikkate alınmıştır. Köprü, Rusya'da bulunan beton tee-kirişli bir köprüydü ve temelinde 10 metre yüksekliğinde kazık bulunan dört şeride sahipti. 3520.03 KN-M'nin yük kombinasyonu 1 altındaki maksimum yatay eksen momenti ve 4726.90'ın maksimum köprü bölümü gerilimi olduğu keşfedildi. Köprü açıklığındaki maksimum dikey yer değiştirme 1.197D-03 metre ve en büyük boyuna yer değiştirme 8.196D-04 metre idi. Ek olarak, yerleşik yük durumları ile ASHTO LRFD 2012 kodunu kullanan itme analizi, köprünün sismik tasarım tepkisini belirledi. Köprü ayakları enine ve boyuna bükümleri incelenmiştir. En yüksek yer değiştirme, PO TR4 yük durumu altında enlemesine bükülmüş 4 için itme eğrisi 7'de 42,27 mm olmuştur. İtme eğrisi 8'de, boylamasına yönde bükülmüş 4 için PO LG4 yük durumu 57,25 mm deplasmana sahipti. Ayrıca Modal analiz, depremlerin köprü gözlem frekanslarını ve sürelerini nasıl etkilediğini inceledi. Altı deforme şeklin ilk olarak periyotları ve frekansları incelenmiştir. Mod 5'in deforme olmuş şekli, köprünün elastik özelliğine iyi yanıt verir.
Özet (Çeviri)
This research was aim to evaluate seismic susceptibility and rehabilitation of the reinforced concrete bridge. The seismic analysis and seismic response of the bridge under traffic load were analyzed in CSI Bridge 20 according to the AASTHO LRFD and HL-93 standards. A specific bridge of 60 meters in length and 15.5 meters in width was considered for analysis. The bridge was a concrete tee-beam bridge situated in Russia and had four lanes with piles in the foundation measuring 10 meters tall. It was discovered that 3520.03 KN-M was the maximum horizontal axis moment under load combo 1, and 4726.90 was the maximum bridge section stress. The maximum vertical displacement on the bridge span was 1.197E-03 metres, and the largest longitudinal displacement was 8.196E-04 metres. Additionally, Pushover analysis using the ASHTO LRFD 2012 code with built-in load cases determined the bridge's seismic design response. Bridge pier transverse and longitudinal bents were examined. The highest displacement was 42.27mm in pushover curve 7 under load case PO TR4 for bent 4 transversely. In Pushover curve 8, load case PO LG4 for bent 4 in longitudinal direction had 57.25mm displacement. Moreover, the Modal analysis examined how earthquakes affect bridge observation frequencies and times. Six deformed shapes' periods and frequencies were examined first. Mode 5's deformed shape responds well to the bridge's elastic property with