4857 sayılı kanuna göre fazla çalışma ve ispatı
Overworking and its proof according to the labour law no 4857
  1. Tez No: 829141
  2. Yazar: SONGÜL İSHAKBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SEDA GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde fazla çalışma kavramı oldukça fazla karşımıza çıkmaktadır. Fazla çalışma kavramı, işçinin mevzuatlarda belirlenen günlük, haftalık süreler haricinde ya da zorunlu, olağanüstü ya da işçinin etkisi dışında gelişen durumlar sonucunda normal çalışma saatleri dışında çalışabilmesi durumudur. Bu kavram birçok ana başlık ve alt başlıklar şeklinde, olabilecek her durum için mevzuatımız ve taraflar açısından incelenmiştir. Fazla çalışmanın neden olduğu durumların yanı sıra ücretlendirilmelerindeki farklar araştırmamız kapsamında bulunmaktadır. Ücretlendirme ve bu ücretlendirmenin ödenmemesi durumunda söz konusu olabilecek hukuki yaptırımlar tez içerisinde yer almaktadır. Fazla çalışma kavramına yönelik olarak fazla çalışma yapılan alanlarda kendi aralarında değişiklikler göstermektedir. Bu durumlar karşısında kanunda düzenlemeler ve duruma uygun yönetmelikler düzenlenmiştir. Olağan durumlara bağlı olarak hangi kanunda ve hangi maddede düzenlemelere yer verildiğine dair içeriklere çalışma içerisinde yer verilmiştir. Fazla çalışma kavramına ilişkin kanunda çalışma süreleri sayılan ve sayılmayan haller bulunmaktadır. Bu hususlar özel durumlara, çalışma saati dilimlerine ve vardiya durumuna bağlı belirlenmiştir. Bazı durumlara da fazla çalışma açısından yasaklar getirilmiştir. Kanun insan sağlığını ve güvenliğini ön planda tutmaktadır. Tez içerisinde belirtilen durumlardaki işçilere fazla çalışma yaptırılamamaktadır. Yaş, sağlık durumu, kısmi zamanlı çalışmalar gibi sebepler bu yasakların içerisinde yer almaktadır. Özellik arz eden hususlar kapsamında fazla çalışma yapılmasının da duruma göre uyarlanması mümkündür. Esnekleştirme ve denkleştirme kapsamında çalışma süreleri değişebilmektedir. İşçi ya da işveren açısından gerekli sebepler olması halinde çalışılamayan durumlar için telafi çalışmaları da söz konusu olmaktadır. Fazla çalışma karşılığında ücret veya serbest zaman talep edilmesi mümkündür. Bu duruma bağlı olarak fazla çalışmanın yapıldığı ya da yapılmadığı hukuken ispatlanmalıdır. Bu ispat hallerine ilişkin olarak birçok görüş ileri sürülmüştür. Tam anlamıyla hayatımızın her alanında farklı durumlarla karşımıza çıkabilecek olan fazla çalışma kavramı hakkında insanı ön planda tutarak hukuki koruma ve hak sağlanabilmesi açısından çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, we come across a lot of work as a concept. The concept of overtime is the state of being able to work outside of normal working hours, except for the daily, weekly periods determined by the provisionsor as a result of compulsory, extraordinary or situations that develop outside the influence of the worker. This concept has been examined from the perspective of the parties, in terms of separate provisions for each situation that may be under many main heading sand subheadings. In addition to the situations caused by overwork, the differences in their remuneration were also examined with in the scope of there search. It is included in there search for remuneration and legal proceedings in case of non-payment of this fee. The concept of overwork varies among themselves in the are as where overwork is done. In the face of these situations, a regulation suitable for the situation has been prepared as a solution or law. Depending on the ordinary situations, the laws regarding which law and which article are included are also included in the study. For the concept of overtime, there are situations that are countedand not counted in the law. These stops are determined depending on special situations, working hours and shift conditions. In some cases, overtime is prohibited. Laws prioritize human health and safety. Persons in the conditions specified with in the scope of there search cannot be made to work overtime. Reasons such as age, health status, part-time work are included in this situation. It is also possible to adapt overtime work in special circumstances. The concept of overtime work is included in the scope of flexible and equalization. In case of necessary reasons for the employee or the employer, compensatory Works have been carried out for the situations that cannot be worked. There are cases where it is possible to be paid for overtime work. Depending on this situation, it must be legally proven that overtime work has been done or not. There are many opinions with in the judiciary for this proof. A law has been enacted and studies have been carried out in order to provide legal protection and rights by keeping the concept of overwork, which can be encountered with different situations in every area of our lives, in the forefront of people.