Esnekliğin ötesindeki hayat: Çalışma hayatının ters-yüz edilmiş özgürlüklerinin sonuçları
Life beyond flexibility: Results of inverted freedoms of the work life
- Tez No: 829149
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OĞUZHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Endüstri döneminde“rutin”, sadece çalışanların yönetiminde değil, toplumun her yönüyle şekillenmesine hizmet ederken,“esneklik”de toplumu tüm veçheleriyle dönüştürmeye hizmet eden buyruklarını işe koşmaktadır. Rutin, kültür endüstrisini kitleler yoluyla inşa ederken, esneklik, çözülen kitlenin bireyselliğini her alanda güçlendirmektedir. Popüler kişisel gelişim araçları (kitap, video, podcast, eğitim vb.) da gelenek-otorite-disiplin ve standartlara karşı savaş açmış olup bireyin her alanda en iyi performansı sergileyebileceği anlatısını etkili bir şekilde vermektedir. Bundan böyle bireyin önündeki tek engel yine kendisidir. Sorumluluk alındığında, inisiyatif geliştirildiğinde bireyin yapabilecekleri sınırsızdır. Bu özellikleriyle“esneklik”, eleştirilen“rutin”in tam karşısındadır. Bu tez,“rutin”ile“esnekliği”, çıkış noktalarından itibaren inceleyerek fayda odaklarını gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda kavramsal çerçevede,“rutin”ve“esneklik”ile bağlantılı kavram ve görüşler tarihsel perspektifte ele alınmıştır. İdeolojinin geçirdiği evrim ile çalışma hayatının ideoloji ile bağlantısı farklı düşünürlerin perspektifinden tartışılmıştır. Literatür taramasının sonucunda, esnekliğin ters yüz edilmiş özgürlüklerine ilişkin temel özellikler tespit edilmiştir. Bu özelliklerin bağlantısının kurulması amacıyla en popüler üç TED videosu (Kırılganlığın Gücü, İyi Liderler Neden Güvende Hissettirir, Daha Mutlu Çalışmanın Sırrı) eleştirel söylem analizi ile incelenmiş olup aynı zamanda araştırma yöntemi biçim denemesi yapılmıştır. Araştırma yöntemi biçimi, kavramsal çerçevenin belirlenmesi ile birlikte elde edilen sonuçların (Esnekliğin Ters-Yüz Edilmiş Özgürlükleri) TED videolarına uyarlanması ve çıkan sonuçların tartışılmasıdır. Sonuç olarak,“rutin”ve“esneklik”arasında güçlü ilişkinin ortaya çıktığı ve TED videolarının kavramsal çerçevede ortaya çıkan“esnekliğin ters-yüz edilmiş özgürlükleri”ni desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the industrial era, while“routine”serves not only in the management of workers but also contributes to shaping society as a whole,“flexibility”deploys its imperatives to transform society in all its dimensions. While routine constructs the culture industry through the masses, flexibility empowers the individuality of the dissolved mass in all areas. Popular personal development tools (books, videos, podcasts, education, etc.) have waged a battle against tradition-authority-discipline and standards, effectively conveying the narrative that individuals can perform at their best in every aspect. From now on, the only obstacle in front of the individual is themselves. When responsibility is assumed and initiative is developed, the individual's capabilities become limitless. With these characteristics,“flexibility”stands directly against the criticized“routine”. This thesis aims to examine“routine”and“flexibility”from their points of origin and present their utility orientations. In this context, within the conceptual framework, concepts and opinions related to“routine”and“flexibility”have been addressed from a historical perspective. The connection between ideology's evolution and the connection of work with ideology has been discussed from the perspectives of different thinkers. As a result of the literature review, fundamental characteristics of the inverted freedoms of flexibility have been identified. To establish the connection of these characteristics, the three most popular TED videos (“The Power of Vulnerability”,“Why Good Leaders Make You Feel Safe”,“The Happy Secret to Better Work”) have been analyzed through critical discourse analysis, and a research method in the form of a trial has been employed. The form of the research method involves adapting the results obtained along with the determination of the conceptual framework (“Inverted Freedoms of Flexibility”) to TED videos and discussing the emerged outcomes. As a conclusion, a strong relationship between“routine”and“flexibility”has emerged, and it has been observed that TED videos support the“inverted freedoms of flexibility”that emerged within the conceptual framework.