Masculinities at night in the provinces
Taşra gece hayatında erkeklikler
  1. Tez No: 395018
  2. Yazar: OSMAN ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YENAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, taşra ve onun gece hayatı etrafında şekillenen ilişkileri ele almayı amaçlamaktadır. Bu maksatla, öncelikle, taşrayı tarihsel bir coğrafya ve idari birim olarak kuran mesafe ve güncel bir sosyolojik olgu olarak kuran sıkıntı temaları üzerinden, taşranın coğrafi olarak nereye, sosyolojik olarak ise neye tekabül ettiği ele alınmıştır. Bu temalar üzerinden gidilerek, taşranın kırsal bir üretim birimi ve onun etrafında kümelenen sosyal ilişkiler olmanın ötesinde, taşranın kentler ile artık nasıl da iç içe geçmiş olduğu ele alınmaya çalışılmıştır. Öte yandan, taşra ve onun bir tür modernlik deneyimi vaad eden gece hayatı, kendi sosyal ilişkileri ile birlikte, orijinal erkeklik deneyimlerine yol açmıştır. Erkekliğin üretilmesi, sürdürülmesi burada belirli tipolojilerin gece hayatında kendi erkekliklerini inşaa etme biçimleri üzerinden ele alınmaya çalışılmıştır. Son olarak, gece hayatının asıl aktörleri, konsomatris kadınlardır. Bu kadınları yaratan sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel arka plan, Türkiye'nin içinde debelendiği neo-liberal dönüşüm, borçluluk ve yoksulluk temaları aracılığıyla tartışılmıştır. Kadınların gece hayatında kendilerini var etme çabaları ise daha pasifdireniş formları etrafında ve onların yerel ahaliyle ve müşterileriyle giriştikleri ilişkiler üzerinden ele alınmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, taşranın neresi olduğu kadar ne olduğuyla ilgilidir ve taşra mekanının özellikle gece hayatı penceresinden görünen ilişkilerinin nasıl kurulduğu ve bu ilişkilerin ne tür erkeklik ve kadınlık durumları yarattığıyla ilgilidir.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to analyze the provincial nightlife and the relationalities that are attached to it. With this aim, firstly, I analyze the theme of'distance' that constitutes the province as a historical geography and an administrative unit, and the theme of 'boredom' that constitutes the province as a sociological phenomenon. Based on these themes, I explain how the province, beyond a rural production unit and social relations surrounding it, is intertwined with the city. On the other hand, the province and its nightlife that promises a modern experience, leads to authentic masculinity experiences within its own social relations. The reproduction and continuity of masculinity is analyzed here in terms of nightlife typologies that each reproduce its own masculinity. At the same time, hostess women are regarded as major actors in nightlife in this study. I analyze the socioeconomic and sociocultural background that has led to their formation in nightlife through Turkey's neoliberal transformation, and through the themes of indebtedness and poverty. The way hostesses try to survive in nightlife is analyzed in terms of passive resistance forms and their relations with the local community and the costumers. Hence, this study is about what constitutes the province rather than where it is constituted. It is about how nightlife relations are formed and to what kind of masculinities and femininities this leads to.