Design and analysis of harmonic drive gear system
Harmonik tahrik dişlisinin tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 829156
  2. Yazar: BERİL ARIKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHRAM DİZECİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER MUSIC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Harmonik Tahrik dişlisinin bir bileşeni olan Flex Spline'ın akademik araştırması, tasarımı ve sayısal analizi ile ilgili bölümleri içermektedir. Bu araştırmanın amacı, anizotropik bir kompozit malzeme kullanarak Flex Spline bileşeninin hem gerilim hem de ağırlık değerlerini en aza indirirken tork kapasitesi değerini artırmaktır. İlk olarak, doğrulama için çelik analizi yapıldı ve analiz sonuçlarını doğrulamak için bir referans çalışmasından alınan örnek veriler kullanıldı. Bunu takiben, birleştirme amacıyla kullanılan kompozit malzeme ve yapışkan reçine ile hibrit Flex Spline tasarımı başlatıldı. Kompozit malzemeler karbon fiber ve cam elyaf olarak seçilmiş ve analitik bulgular karşılaştırılmıştır. Ayrıca etkilerin değerlendirilmesi için yapıştırıcının kalınlığı değiştirilerek gerilme değerleri karşılaştırılmıştır. Son olarak, çelik jant kalınlığı sabit tutulurken kompozit malzeme eklendi ve sonuçlar saf çelik Flex Spline ile karşılaştırıldı. Çalışmalar, birinci ve ikinci dereceden indirgenmiş entegrasyon kullanılarak iki boyutlu statik modda gerçekleştirilmiştir. von Mises gerilimi, plastik deformasyon, reaksiyon kuvveti, temas gerilimi, delaminasyon ve doğal frekans değerleri incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda Hibrit Esnek Yivli Dişli (Hybrid Flex Spline) sayesinde tork kapasitesi yaklaşık yüzde 20 artarken, gerilim değerleri, temas kuvveti ve ağırlık sırası ile yüzde 13,7, 11,3 ve 38,5 oranında azaldı.
Özet (Çeviri)
This work incorporates sections on academic research, design, and numerical analysis of the Flex Spline, which is a component of the Harmonic Drive gear. The objective of this research is to minimize the Flex Spline component's both values of stress and weight while increasing the value of torque capacity by using an anisotropic composite material. Firstly, steel analysis was carried out for validation, and sample data from a reference work was used to validate the analysis results. Following that, the hybrid Flex Spline design was initiated, with composite material and adhesive resin utilized for bonding purposes. The composite materials were chosen to be carbon fiber and glass fiber, and the analytical findings were compared. Also, the adhesive bonding thickness was changed to evaluate the effects and the stress values were compared. Finally, the composite material was added while maintaining the steel rim thickness constant, and the results were compared to pure steel flex spline. The studies were carried out in two-dimensional static mode, using first and second order reduced integration. The values of the von Mises stress, plastic deformation, reaction force, contact stress, delamination, and natural frequency were examined. As a consequence of this working torque capacity increased by 20 % while stress values, contact force, and weight have decreased by 13.7 %, 11.3 %, and 38,5 % respectively thanks to the Hybrid Flex Spline.