Clustering analysis on G20 countries' climate change efforts regarding the energy sources
G20 ülkelerinin iklim değişikliği çabalarının enerji kaynaklarına ilişkin kümeleme analizi
  1. Tez No: 829155
  2. Yazar: AYBİKE GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İklim değişikliği ve bu değişikliğin dünya ve insan ırkı üzerindeki etkileri uluslararası tartışma ve anlaşmaların konusu olmuştur. Fosil yakıtlardan yenilebilir enerjiye geçişin yanı sıra ekonomilerin döngüsel ekonomi modeline dönüştürülmesine de artan bir vurgu yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, G20 ülkelerinin verileri ile kümeleştirme analizi yapılarak aynı grup altında yer alan ülkelerin yenilenebilir enerji modellerine geçişlerinde benzer politikaları uygulanabileceğini savunmaktır. İlk olarak, veri setinde eksik olan veri noktalarının atandı ve yıllık verilerin ortalaması alınarak her bir değişken için tek bir veri noktası oluşturuldu. İkinci olarak, veri setindeki varyasyonun %80'ini açıklanabilmesi için Temel Bileşen Analizi yapıldı. Kümeleme analizinde ülke gruplarını değerlendirmek için k-ortalamalar ve hiyerarşik kümeleme seçildi. Bu çalışma, kömürden çıkış ve net sıfır hedeflerine ilişkin politika oluşturma prosedürlerine, bu ülkeler arasındaki farklılıkları dikkate alarak birden fazla ülkeyi kapsayan alternatif bir yaklaşım göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the last few decades climate change and its effects on the planet as well as mankind have been the topic of international debates and agreements. There has been an increasing emphasis on switching from fossil fuels to renewables as well as transforming the economy to a circular economy model. The purpose of this study is to construct a clustering analysis on G20 countries to suggest similar policies for renewable energies to the countries that fall under the same group. First, missing value imputation on the dataset was performed and then yearly data were averaged to create a single data point for each variable. Next, to account for the 80% of the variation of the dataset Principal Component Analysis was performed. Among the clustering analysis methodologies, k-means and hierarchical clustering was chosen to evaluate the groups of countries. The results of this clustering analysis showed similar groupings for the G20 countries. This study aims to show an alternative approach to policy-making procedures regarding coal phase-out and net zero goals that covers multiple countries while taking the differences between these countries into account.