The Role of nuclear energy in Turkish energy strategy
Türkiye'nin enerji stratejisinde nükleer enerjinin rolü
- Tez No: 82916
 - Danışmanlar: PROF. DR. TURAN B. ENGİNOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
 - Yıl: 1999
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'nin 2020 yılına kadar olan yirmi yıllık süreç içerisindeki enerji ihtiyacı hesaplanmaya ve elektrik enerji ihtiyacım karşılamak amacı ile çeşitli senaryolar önerilerek nükleer enerjinin ihtiyacı karşılamadaki rolü tahmin edilmeye çalışılmıştır. Elektrik ihtiyacım tahmin etmek için 4 temel sektörün enerji tüketimleri ayrı olarak hesaplanmış ve bunlar toplanarak toplam elektrik ihtiyacı belirlenmiştir. Kaçak elektrik kullanımı sebebi ile bu bölümde karşılaşılan en büyük güçlük şebeke kayıplarının tahmin edilmesidir. Bu durum şebeke kayıplarının en büyük değeri ile teorik değerinin hesaba katılmasını zorunlu kılmıştır. Test sonuçlan göstermiştir ki kısa dönem planlama göz önüne alındığında yapılan değerlendirme oldukça başarılıdır. Türkiye'nin tükenebilir ve yenilenebilir kaynaklarından bahsedilmiş ve enerjinin en iyi şekilde kullammma dair metodlar önerilmiştir. Elektrik ihtiyacım karşılamak için senaryolar üretmek amacı ile bir bilgisayar programı (BORLAND C++) yazılmıştır. Böyle bir programın yazılma amacı hesaplamaları hatasız ve hızlı bir şekilde yapmaktır. Program ayrıca mevcut santrallarm yakıt tüketimi verilerini kullanarak kurulacak santrallann yakıt tüketimlerini hesaplamaktadır. Bunun ile birlikte aday santrallann kuruluş maliyetleri de hesaplanmaktadır. Son olarak nükleer santrallann kurulmasının kaçınılmaz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study attempts to calculate Turkey's energy needs over the next twenty years, (to 2020). Several scenarios are proposed in order to estimate the role of nuclear power in fulfilling these electrical energy needs. To estimate electricity need, electricity consumption in four main sectors is estimated individually and then summed to determine aggregate electricity demand. In this section the main difficulty was estimating the network losses because of stolen electrical energy. This necessitated taking into account both maximum value and theoretical value of network losses. The test results show that the estimate is fairly succesfull as regards short- term planning. Turkey's depletable and renewable energy resources were reviewed and some methods were suggested for optimal use of electricity. A computer program, (written in BORLAND C++) is used to generate several scenarios to meet demand for electricity. The purpose of using such a program is to speed up, and to eliminate failure in, calculations. Also, the program calculates expected fuel requirements of each resource used in power generation, based on knowledge of current power plant's fuel consumption. The initial costs of new power plants is calculated by program as well. Finally, it is determined that construction of nuclear power stations is inevitable.