Face detection in gray-level images by knowledge and template based methods
Bilgi ve şablon tabanlı yöntemlerle gri seviyeli imgelerde yüz sezimi
  1. Tez No: 82917
  2. Yazar: CEM GÜVENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Resimlerde insan yüzlerini sezmenin çok sayıda uygulama alam bulunmaktadır. Yüz tanıma sistemlerinin ilk adımı sahnedeki yüzün konumunu ve boyutunu belirlemektir. Yüz sezmenin potansiyel uygulama alanları arasında çoğulortam arşiv taraması, insan-makine arayüzü ve MPEG-4 ya da görüntülü telefon gibi video kodlama uygulamaları sayılabilir. Gri seviyeli durağan imgelerde yüzlerin bulunmasi probleminin temel zorluklan, ışıklandırma ve kamera açısındaki değişimler, ölçeklendirme ya da döndürme gibi deformasyonlar ve toplamsal gürültü gibi bütün nesne tanıma problemlerinde karşılaşılan zorluklarla sınırlı değildir. İnsan yüzlerinin esnek olmaları ve gözlük, sakal, bıyık gibi aksesuarların varlığı, problemi daha da karmaşıklaştırmaktadır. Bu tezde karma bir algoritma önerilmektedir. Bilgi ve şablon eşleme tabanlı algoritmalar birleştirilerek güvenilir bir yüz bulma sistemi tasarlanmaya çalışılmıştır. Gerçeklenen sistem çeşitli imgeler üzerinde sınanmış ve sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Human face detection has a number of practical applications. It is the initial step of most face recognition systems. Its potential applications include multimedia archive browsing, human-machine interface, video coding, e.g. MPEG-4, or videophone applications, etc. The basic difficulties of detecting faces in gray-level still images are not limited to the variations in illumination conditions, viewpoint variations, deformations like scaling and rotation and additive noise. Face detection problem is even more difficult because of the non- rigidity of the human face and accessories like glasses, moustache, beard, etc. In this thesis, a hybrid algorithm for face detection is proposed. Knowledge and template matching based object recognition algorithms are combined to design a reliable face detector. The algorithm is tested on several images and examples of detection results are given.