Evaluation of the eutrophication process in Ömerli dam reservoir
Ömerli baraj gölünde ötrofikasyon projesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 82918
  2. Yazar: KENAN HAZIRBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Göl ve rezervuarlardaki ötrofikasyon, bugün bütün dünyada oldukça yaygın bir su kalite problemi olarak görülmektedir. Yoğun nüfusa sahip bölgelerde, oldukça ciddi olan su kalitesi problemlerine çözüm üretebilmek için söz konusu havzada arazi, atmosfer, ve su kaynaklarının birbirleri ile olan ilişkilerini temsil edebilecek bütünleşik bir bakış esastır. Ömerli baraj gölü İstanbul-Avrupa yakasında olup şehrin su ihtiyacının yüzde 32'sini karşılamaktadır. Ömerli su havzasındaki aşırı nüfus artışının sebep olduğu kirlilik söz konusu baraj gölü için su kalitesi halamından tehlike arz etmektedir. Bu çalışmada, Ömerli baraj gölünün trofik seviyesini belirlemek için çeşitli modeller kullanılmış olup göl suyunun ötrofik durumda olduğu bulunmuştur. Ayrıca, göl içinde ve bağlı derelerde, su kalitesinin su kullanımın kısıtlayacak dereceye vardığı ve böylelikle gölün ötrofik seviyeye ulaştığının doğrulanmış olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Eutrophication of lakes and reservoirs ranks as one of the most widely-spread water quality problems around the world. In industrialized regions, the development of an integrated view of land, atmosphere and water interactions in the drainage basin is necessary because of increasingly serious water quality problems. Ömerli dam reservoir that is located in the Asian part of Istanbul city supplies 32 per cent of the city water demand. It is now under threat of pollution because of the over population. In this study, trophic state of Ömerli dam reservoir and water quality conditions of both the reservoir and the creeks flowing in to it were investigated. In order to determine the trophic state, various models were applied and they all gave the idea that the reservoir has reached the eutrophic state. In addition, water quality conditions of the reservoir and the creeks feeding it showed that an over polluted situation interfering with the water uses and justifying the determined trophic state of the reservoir.