Evaluation of the eutrophication process in lake İznik
  1. Tez No: 56262
  2. Yazar: FAWAZ ZAKRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İznik gölü, Marmara bölgesinin kuzey doğusunda, Bursa ilinin sınırları içinde bulunmaktadır. Akdeniz iklimine sahip olan ve genel olarak Ekim ile Mart ayları arasındaki dönemde yoğun olmak üzere., yıllık 500 - 750 mm yağış düşen İznik, Çevresi için Çok önem taşımaktadır. Bu gölden elde edilen su, yazın sulama amacıyla kullanılmaktadır. Bu tezde, bölgenin fiziksel bir- etüdü yapılmıştır. Göldeki ötrofikasyon durumunun belirlenmesi için fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametreler incelenmiş olup gölü simgeleyen bir model uygulanmıştır. İznik gölünün, ötrofik duruma çok yaklaştığı ve göl sularında sınırlayıcı elementin fosfor olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Lake iznik is located in the southern east part of Marmara region within the province of Bursa. Its water is of a big importance to the region with a Mediterranean climate, and an annual rainfall ranging between 500 - 750 mm, falling mainly in the period from October to March. This water is used in dry season for irrigation. In this thesis, a physical study of the region is conducted. The physical, chemical and biological parameters were examined at several sites in order to determine the eutroph icat ion state and a suitable model was applied to represent the lake. Lake İznik was found to be very near to the eutrophic state and the limiting nutrient in the lake was found to be the phosphorus element.