Bitlis il merkezindeki öğretmenlerin gıda güvenliği ve gıda hijyeni bilgi düzeylerinin tutumlarına etkisi
The effect of teachers' attitudes on food safety and food hygiene knowledge levels in bitlis provincial center
- Tez No: 829206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA OĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yürütülen tez çalışmasında, Bitlis il merkezinde görev yapan öğretmenlerin gıda güvenliği ve gıda hijyeni bilgi düzeylerinin tutumlarına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Bitlis ili Merkez ilçesinde bulunan ilkokul, ortaokul ve liselerde 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Döneminde görev yapan öğretmenler (n=1220) oluşturmuş ve gönüllü katılım esasına göre nihai örneklem sayısı 450 olarak ortaya çıkmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Çalışmada kategorik ve sürekli değişkenler için tanımlayıcı istatistikler verilmiş, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki karşılaştırma ve ilişkiler uygun test yöntemleriyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study carried out, it was aimed to determine the effect of food safety and food hygiene knowledge levels on the attitudes of teachers working in the city center of Bitlis. The universe of the research consisted of teachers (n=1220) worked in primary, secondary and high schools in the central district of Bitlis province in the Spring Semester of the 2019-2020 Academic Year, and the final sample number was 450 on the basis of voluntary participation. SPSS 25.0 statistical package program was used to evaluate the data. In the study, descriptive statistics were given for categorical and continuous variables, comparisons and relationships between dependent and independent variables were analyzed with appropriate test methods.