Rap ve Trap müzik türleri arasındaki farklılıkların incelenmesi
Examining the differences between Rap and Trap music genres
- Tez No: 829205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Rap ve Trap müzik türleri arasındaki sosyo-kültürel, müzikal, sözel, farklılıklarını Müzikoloji ve Müzik Teknolojileri perspektifinden incelemektedir. 1970'li yıllarda ortaya çıkan Rap müzik türünün günümüze uzanan sürecinde gerek sosyo-kültürel gerekse de teknolojik değişimlerin etkisi bu müzik türünün üretimine yansımıştır. Müzik teknolojilerinde yaşanan gelişmeyle beraber Rap müzik türünün üretim pratikleri değişmiş ve Rap müziğin alt türü olan Trap müzik türünün ortaya çıkışında etken olmuştur. Rap müzik türünden farklı bir sosyo-kültürel ortamda ortaya çıkan Trap müzik türünün 1980'li yıllardan günümüze uzanan sürecinde gelişen müzik teknolojileri etkisinde değişen müzik üretim pratikleri ve yaygınlaşan dijital müzik dinleme platformları bu müzik türü için önemli etkenlerden olmuştur. Bu çalışmada incelenen Rap müzik türü ve Trap müzik türü arasındaki farklılıklardan kısaca bahsedecek olursak; Rap müziği, toplumsal adaletsizliklere isyan etme ve toplumsal değişim yaratma amacı güderken, trap müziği bireyselliği, maddi başarıyı ve lüks yaşamı vurgular. Rap müziği toplum bilincine dayalı bir yaklaşımla, sözlü anlatıda ritmik düzenlemeye ve uyaka önem verir. Trap müziği ise daha hızlı ve yoğun bir sözel anlatıya odaklanır ve ritmik yapısı daha karmaşık ve enerjiktir. Vokal yapıları açısından Rap müzikte daha sade bir vokal yapısı mevcutken kullanılan müzik teknolojilerinin etkisiyle Trap müzikte türün ana elementlerinden biri haline gelen Auto-Tune etkisiyle daha melodik ve daha fazla söz unsuru ön plana çıkmaktadır. Rap müziğinde vokal ve MC tarafından gerçekleştirilen tagleme, Trap müziğinde ise prodüktör veya beatmaker tarafından yapılan ses efektleri ve müzikal taglemelerle beat içine entegre edilir hale gelmiştir. Rap müziğinde sample kullanımı dönemsel teknolojik imkanlar dahilinde daha tekrara dayalıdır. Trap müziğin sample kullanımı ise daha deneysel ve teknoloji odaklıdır. Dijital samplerlar kullanılarak özgün sesler oluşturulabilir ve kaynaklar farklı şekillerde manipüle edilebilir. Her iki tür için de sample kullanımında tekrarlayan ses örüntülerine dayanan looplar sıklıkla kullanılır ve müziğe karakteristik bir ritim ve groove kazandırır. Sonuç olarak, Rap ve Trap müzik türleri arasındaki farklılıklar, kültürel, müzikal, sözel ve üretim pratikleri gibi unsurlarda ortaya çıkar. Her iki tür genç dinleyiciler arasında popülerdir ve onlara ifade etme ve kimlik oluşturma fırsatı sunar. Bu çalışma, Rap ve Trap müzik türlerinin ne gibi etkenler dahilinde ne gibi farklılıklarıın ortaya çıktığını anlamamıza yardımcı olmuştur. Bu çalışma, Rap ve Trap müzik türleri arasındaki farklılıkların akademik bir incelemesidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the socio-cultural, musical, verbal differences between Rap and Trap music genres from the perspective of Musicology and Music Technologies. The effect of both socio-cultural and technological changes in the process of Rap music, which emerged in the 1970s, has been reflected in the production of this music genre. With the development in music technologies, the production practices of the Rap music genre have changed and it has been a factor in the emergence of the Trap music genre, which is a sub-genre of Rap music. In the process of Trap music, which emerged in a socio-cultural environment different from Rap music, from the 1980s to the present, changing music production practices under the influence of developing music technologies and widespread digital music listening platforms have been important factors for this music genre. If we briefly talk about the differences between the Rap music genre and the Trap music genre examined in this study; While rap music aims to rebel against social injustices and create social change, trap music emphasizes individuality, financial success and luxury life. Rap music gives importance to rhythmic arrangement and rhyme in oral narrative with an approach based on community consciousness. Trap music, on the other hand, focuses on a faster and more intense verbal narrative, and its rhythmic structure is more complex and energetic. While there is a simpler vocal structure in Rap music in terms of vocal structures, with the effect of Auto-Tune, which has become one of the main elements of the genre in Trap music, with the effect of the music technologies used, more melodic and more lyrical elements come to the fore. In rap music, tagging performed by the vocalist and MC has become integrated into the beat with sound effects and musical taggings made by the producer or beatmaker in trap music. The use of samples in rap music is more repetitive within the periodical technological possibilities. The sample use of trap music, on the other hand, is more experimental and technology-oriented. Authentic sounds can be created using digital samplers and sources can be manipulated in different ways. For both genres, loops based on repetitive sound patterns are frequently used in sampling and give the music a characteristic rhythm and groove. As a result, the differences between Rap and Trap music genres emerge in elements such as cultural, musical, verbal and production practices. Both genres are popular with young audiences and offer them the opportunity to express and build identity. This study has helped us to understand what kind of differences emerge within what factors and what kind of Rap and Trap music genres. This study is an academic examination of the differences between Rap and Trap music genres.