Sıvıların termodinamik ve termofiziksel özelliklerinin modellenmesi
Modelling of thermodynamic and thermophysical properties of liquids
  1. Tez No: 829209
  2. Yazar: EVREN TANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TURHAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu tezde sıvıların özgül ısı, entalpi, viskozite, ısıl iletkenlik, yüzey gerilimi vb. termodinamik ve termofiziksel özelliklerinin hesaplanması için kullanılan matematiksel modeller incelenmiş, bu modeller kullanılarak oluşturulan bir masaüstü programı ile bahsi geçen özelliklerin ve daha fazlasının hesaplanması için güvenilir bir kaynak oluşturulmak istenmiştir. Bu özellikler doymuş sıvılar, sıkıştırılmış sıvılar ve sıvı karışımları için hesaplanmıştır. Ayrıca farklı kaynaklardan elde edilen deneysel verileri referans değerleri olarak kullanarak her bir modelin hata analizi sınırlı bir sıvı grubu için de olsa yapılmıştır. Hesaplanan özellikler için mümkün olan mertebede farklı matematiksel modeller kullanılarak tek bir modele bağlı kalmayıp hem güvenilirliğin arttırılması hem de elde edilen değerlerin birbirleri ile kıyaslanarak doğrulukları hakkında bir fikir yürütülebilmesi hedeflenmiştir. Geliştirilen masaüstü uygulaması Java programlama dilinde yazılmış olup saf sıvılar için hesaplamaların yapıldığı, karışımlar için hesaplamaların yapıldığı, saf sıvıların özelliklerinin grafiklerinin çizdirilebildiği ve 23 farklı doymuş sıvının hesaplatılan tüm özellikleri için hata analizlerinin yapılabildiği dört farklı sekmeden oluşmaktadır. Hesaplatılan tüm özellikler ve kullanılan tüm modellerin detaylı hata analizleri yapılmış ve gerekli başlıklar altında açıklanmıştır. Bu hata analizlerinin sonuçları hem tablolar hem de grafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mathematical models used for calculating the specific heat, enthalpy, viscosity, thermal conductivity, surface tension, and other thermodynamic and thermophysical properties of liquids were examined. A desktop program was developed using these models to create a reliable source for calculating these properties and more. These properties were calculated for saturated liquids, compressed liquids, and liquid mixtures. In addition, error analysis was performed for each model using experimental data obtained from different sources, although it was limited to a small group of liquids. The properties were calculated using as many different mathematical models as possible, with the goal of increasing reliability and enabling comparison of the values obtained, thereby allowing for a better estimation of accuracy. The developed desktop application was written in Java programming language and consisted of four different tabs, allowing for the calculation of properties for pure liquids, the calculation of properties for mixtures, the graphing of properties of pure liquids, and error analysis for all properties calculated for 23 different saturated liquids. Detailed error analyses were conducted for all properties calculated and all models used, and were explained under appropriate headings. The results of these error analyses were provided in both tables and graphs.