Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan bireylerde travmatikyaşantılar ile bağımlılık şiddeti arasındaki ilişkisininincelenmesi
Investigation of the association between traumatic experiencesand severity of addiction in individuals with alcohol andsubstance use disorders
- Tez No: 829211
- Danışmanlar: DR. CEYLAN ERGÜL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, alkol-madde kullanım bozukluğu tanısı almış bireylerde travmatik yaşantılar incelenmiştir. Araştırma için alkol-madde kullanım bozukluğu tanısı almış 50 kişilik klinik grupla anket çalışması yürütülmüştür. Katılımcıların bağımlılık şiddetinin değerlendirilmesi için Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) ve Travmatik Yaşantılar Ölçeği uygulanmıştır. Anketlerden alınan veriler SPSS 28.0 paket yazılımına girilerek karşılaştırma ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, cinsiyet ve çalışma durumu bakımından bağımlılık şiddetinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Erkeklerin bağımlılık indeksi kadınlara kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Çalışan katılımcılarda tanı alt boyutu çalışmayanlara kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Eğitim ve medeni durum değişkeni bakımından bağımlılık indeksinde anlamlı farklılık saptanmamıştır. Travmatik yaşantılar puanlarının sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Travmatik yaşantılar ve bağımlılık indeksi arasındaki ilişki incelendiğinde, bağımlılık indeksi toplam puanı ile travmatik yaşantılar arasında pozitif yönlü, anlamlı doğrusal bir ilişki saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, bağımlılık tedavisine yönelik geliştirilecek uygulamalara ve gelecekte yapılacak araştırmalara katkı sunabilecek ölçüde travmatik yaşantıların bağımlılıklarda önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, traumatic experiences in individuals diagnosed with substance use and addiction disorders were examined. For the study, a questionnaire study was conducted with a clinical group of 50 individuals diagnosed with alcohol-substance use and addiction disorders. Addiction Profile Index and Traumatic Experiences Scale were applied to evaluate the severity of addiction of the participants. The data obtained from the questionnaires were entered into SPSS 28.0 package software and comparison and correlation analyzes were applied. According to the findings of the study, significant differences were found in the severity of addiction in terms of gender and employment status. The addiction index of men was found to be higher than that of women. The diagnosis subscale was found to be higher in working participants compared to non-working participants. No significant difference was found in the addiction index in terms of education and marital status. It was found that traumatic experiences scores did not differ significantly according to sociodemographic variables. When the relationship between traumatic experiences and the addiction index was examined, a positive, significant linear relationship was found between the total score of the addiction index and traumatic experiences. The results obtained emphasize the importance of traumatic experiences in addictions to the extent that it can contribute to the applications to be developed for addiction treatment and further research.