Examining the effects of interoceptive awareness and self-focus on emotion perception from point-light dance movements: An eye-tracking study
  1. Tez No: 829246
  2. Yazar: İLKAY ARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÜNLÜTABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, Science and Technology, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Duygusal ifadeler, insanların sosyal etkileşimleri ve etkili iletişimleri açısından büyük öneme sahiptir. Bu çalışma, iç duyum (interosepsiyon) ve öz-odaklı dikkatin, dinamik nokta-ışık dans hareketlerinden duygu algılama üzerindeki etkisini araştırdı. Aynı zamanda bu faktörlerin göz hareketlerini etkileyip etkilemediğini de inceledi. Yaş, cinsiyet ve temel interoseptif farkındalık dikkate alınarak, seksen yetişkin katılımcı rastgele olarak öz-odaklanma grubu veya kontrol grubuna atandı. Interoseptif farkındalık, kalp atışı sayma görevi ve MAIA-2 Anketi kullanılarak ölçüldü. Duygu tanıma görevinin hemen öncesinde, öz-odaklanma grubundan, nötr bir ifadeyle çekilmiş olan, kendi portre fotoğraflarına kısa bir süre odaklanmaları istendi. Önceki araştırmalarla uyumlu olarak, çalışmanın sonuçları yüksek interoseptif farkındalığın, uzun süreli sabitlenme süreleriyle ve dolayısıyla duygusal uyarılara artan dikkatle bağlantılı olarak, duygu tanıma yeteneğiyle pozitif bir şekilde ilişkili olduğunu gösterdi. Diğer yandan, öz-odaklanma grubundaki katılımcıların nötr uyaranları daha iyi tanıma eğiliminde olduğu görüldü. Bu bulguyu, öz-odaklanmanın bireyin kendinde gördüğü duygusal ifadelere dikkati artırabileceği şeklinde yorumluyoruz. Ayrıca, kadınların öfkeyi daha iyi tanıma konusunda erkeklerden daha başarılı olduğu gözlemlendi. İlginç bir şekilde, kadınlar erkeklere göre daha kısa sabitlenme süreleri ve yüksek sabitlenme sayıları sergiledi. Düşük interoseptif farkındalığa sahip katılımcılarda benzer bir sabitlenme süresi deseni bulmamıza rağmen, bu bulgu kadınların duygu işlemeyle ilgili deneyim ve duygusal ipuçlarına karşı duyarlılığı işaret ediyor olabilir. Bulgular, interoseptif farkındalık ile öz-odaklanmanın, başkalarının duygularını anlama ve bu faktörlerle ilişkisi dahilinde göz davranışlarını açıklamadaki rolü kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotional expressions are vital in human social interactions and effective communication. This study explored the influence of interoceptive awareness and self-focused attention on emotion perception from dynamic point-light dance movements along with the underlying eye behaviour. Eighty adult participants underwent random assignment into either the self-focus or control group, while considering age, gender, and interoceptive awareness. To assess interoceptive awareness, data were collected through both a heartbeat counting task and the implementation of the MAIA-2 Questionnaire. Self-focus group was supraminally primed with their self-face photograph with a neutral expression, prior to emotion recognition task. Consistent with prior research, the results revealed that participants with higher interoceptive awareness exhibited greater emotion recognition accuracy, alongside longer fixation durations, indicating increased attention to emotional stimuli. On the other hand, participants in the self-focus group demonstrated improved recognition of neutral stimuli. We interpret this finding that self-focus can enhance attention to the emotional expressions related to the self. Additionally, results revealed that females outperformed males in recognizing anger. Interestingly, females also displayed shorter fixation durations and higher fixation counts compared to males. While we found a similar fixation duration pattern in participants with low interoceptive awareness, females' shorter looking times at sad and neutral stimuli might suggest a potential higher experience or sensitivity to emotional cues. These findings were further discussed pointing to the roles of interoceptive awareness and self-focus in inferring the emotions of others as well as the underlying eye behaviour.