A replenishment policy for perishable items with cold chaintransportation and lead time reduction options
Bozulabilir ürünler için soğuk zincir taşımacılığı ve teslim süresi azaltma seçenekleriyle tedarik politikası
  1. Tez No: 829245
  2. Yazar: ATAHAN BAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bozulabilirlik, sınırlı raf ömrüne sahip ve zamanla bozulma, çürüme veya kullanım için güvensiz hale gelme eğiliminde olan ürünlerle ilgilidir. Taze ürünler, ilaçlar, kan ürünleri ve moda endüstrisi gibi birçok ürün kategorisinde bozulma yaygın bir özelliktir, ancak birçok envanter modeli ürünlerin sonsuz raf ömrüne sahip olduğunu varsayar. Bu çalışmada, envanter doldurma politikasına soğuk zincir teknolojisi kararlarını entegre eden yeni bir yaklaşım sunuyoruz ve böylece ürünlerin etkin raf ömrünü daha iyi korumayı amaçlıyoruz. Tek bir ürün, tek bir konum, sürekli gözden geçirme envanter modelinde, pozitif ve sabit tedarik süresi olan ürünlerin sabit ömürleri olduğunu varsayıyoruz. Talep süreci Poisson dağılımına sahip varsayılmıştır. Önceki kafiledeki ürünlerin tamamı satılmadan önce yeni bir kafile gelirse eski kafiledeki ürünler hurda değeri ile atılır. Ürünleri tedarik süresince sıcaklık ve nemden koruyan bir ortam sağlamak için soğuk zincir teknolojisinin mevcut olduğunu varsayıyoruz ve bu şekilde, ürünler envantere geldiğinde daha uzun raf ömrü sağlanmış olur. Soğuk zincir teknolojisine olanak tanıyan modifiye edilmiş bir kafile büyüklüğü/yeniden sipariş noktası (Q,r) politikasını benimsemekteyiz. Model teslim süresinin hızlandırılmış taşımacılık yoluyla azaltılabileceği bir senaryoya izin verir, bu da doğrudan envantere varan ürünlerin raf ömrünü artırırken tedarik süresini azaltır. Hedef, sonsuz bir dönem boyunca birim zamana düşen beklenen maliyeti en aza indirmektir ve karar değişkenleri sipariş miktarı, yeniden sipariş seviyesi ve soğuk zincir teknolojisi seviyesidir. Modelin performansını, sistem parametrelerine olan duyarlılığını ve sunduğumuz tüm politikaları karşılaştırmak için sayısal bir çalışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Perishability relates to products that have limited shelf life and are prone to spoilage, decay, or becoming unsafe for use over time. Although perishability is a common aspect in several product categories such as fresh produce, pharmaceuticals, blood product and fashion industry, many inventory models assume that products have an infinite shelf life. In this work, we introduce a novel approach that integrates inventory replenishment and cold chain technology decisions to replenishment policy of inventories with the aim of better preserving the effective shelf life of products. We focus on a single product, single location, continuous review inventory model with positive lead time, where products have fixed lifetimes. Demand arrivals are assumed to follow a Poisson process. If there are two batches in stock, items in the old batch is disposed with a salvage value. We assume that a cold chain technology is available to maintain the items in a preservative environment, protecting them against temperature and moisture during lead time, thereby providing an extended shelf life when the items arrive in the inventory. In particular, we adopt a modified lot size/reorder point (Q,r) policy that allows for a cold chain technology. The model also allows for a scenario where lead time is reduced through expedited transportation, which directly increases shelf life of arriving batch while decreases the time spent during transportation. The objective is to minimize the expected cost per unit time over an infinite horizon the decision variables of order quantity, reorder level, and cold chain technology level. A numerical study is provided to demonstrate the model performance, its sensitivity to system parameters and to compare all the policies we present.