Investigation of the probiotic potential of Lactobacillus gasseri ATCC 33323 strain
Lactobacillus gasseri ATCC 33323 suşunun probiyotik potansiyelinin araştırılması
- Tez No: 829257
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsan bağırsağı mikrobiyotasının önemli bir parçası olan laktik asit bakterileri (LAB), karakterizasyon için bir araştırma konusu olarak artan bir ilgi ve insan ve hayvan sağlığını geliştirmek için probiyotik bir aday olarak kullanılma potansiyeli kazanmıştır. Yararlı bakteri türlerinin gastrointestinal sisteme (GIT) sokulması, diğer tedavi biçimleri arasında antibiyotik kullanımının bileşimi değiştirebileceği ve GIT mikrobiyotası üzerinde bir etkiye sahip olabileceği göz önüne alındığında, mikrobiyal dengeyi yeniden sağlamak ve hastalıkları önlemek için çok çekici bir seçenek olabilir. Bu çalışmanın amacı, L. gasseri ATCC33323 suşunun probiyotik potansiyelini araştırmak ve karakterize etmektir. Suşun probiyotik özellikleri, antimikrobiyal aktivite, asitleştirme aktivitesi, hücre yüzey özellikleri testi, pH, safra tuzları ve fenole tolerans, antibiyotik duyarlılığı ve PCR ve klonlama dahil anti-mikrobiyal aktivite testleri dahil olmak üzere çeşitli testler kullanılarak tarandı. Sonuçlar, L. gasseri ATCC33323'ün üç patojen bakteriye, S. aureus, E. coli ve L. monocytogenes RSKK'ya karşı antagonistik bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Bu suş ayrıca, en yüksek değer 5 saat işaretinde %97,026 olmak üzere yüksek bir oto-agregasyon yüzdesi ve beş patojenik bakterinin tümü ile yüksek ko-agregasyon gösterdi. L. gasseri ATCC33323, düşük asitleştirme aktivitesi, pH 2 dahil değişen pH noktalarına tolerans, 4 saatlik işarette %0,3 konsantrasyonda %50,6'lık bir büyüme oranıyla safraya tolerans ve 24 saat işaretinde %0,4 konsantrasyon için 8,515log ile farklı fenol konsantrasyonlarına (%0,1, %0,2, %0,3, %0,4) direnç gösterdi. Ve ampisilin, kanamisin, eritromisin ve neomisin olan dört antibiyotiğe de duyarlıydı. Bakteriyosin tarama sonuçları için in-silico analiz, özel olarak tasarlanmış primerler kullanılarak elde edilen küçük bir proteinin varlığını göstermiştir, ancak bu suştaki bakteriyosinleri tanımlamak için daha ileri çalışmalar gerekmektedir. Bu çalışma, L. gasseri ATCC33323 suşunun bir probiyotik adayı olarak istenen temel özellikleri karşıladığını ve bu nedenle farmasötik ve gıda endüstrisinde kullanım için önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Lactic acid bacteria (LAB) as a prime part of the human gut microbiota, have gained increasing interest as a research subject for characterization and the potential to be used as a probiotic candidate to promote human and animal health. The introduction of beneficial bacterial species into the gastrointestinal tract (GIT) may be a very appealing option to restore microbial equilibrium and prevent diseases given that the use of antibiotics among other forms of treatment, may change the composition and have an effect on the GIT microbiota. The aim of this study was to investigate and characterize the probiotic potential of the L. gasseri ATCC33323 strain. Probiotic features of the strain were screened using several tests, which included antimicrobial activity, acidifying activity, cell surface properties testing, tolerance to pH, bile salts, and phenol, antibiotic susceptibility, and anti-microbial activity tests including PCR and cloning. Results showed that L. gasseri ATCC33323 had an antagonistic effect against three pathogenic bacteria, S. aureus, E. coli, and L. monocytogenes RSKK. This strain also showed a high percentage of auto-aggregation with the highest value being 97.026% at the 5h mark, and high co-aggregation with all five pathogenic bacteria. L. gasseri ATCC33323 showed low acidifying activity, tolerance to varying pH points including pH 2, tolerance to bile with a growth rate of 50.6% in 0.3% concentration at the 4h mark, and resistance to differing phenol concentrations (0.1%, 0.2%, 0.3%, 0.4%) with 8.515log for 0.4% concentration at 24h mark, and it was susceptible to all four antibiotics which are ampicillin, kanamycin, erythromycin, and neomycin. In-silico analysis for bacteriocin screening results indicated the presence of a small protein obtained using specially designed primers, but further studies are required to identify bacteriocins in this strain. This study demonstrated that the L. gasseri ATCC33323 strain fulfilled the basic desired properties as a probiotic candidate and therefore has considerable potential to be used in the pharmaceutical and food industry.