Türk infaz hukuku'nda disiplin cezaları ve tedbirleri
Disciplinary punishments and measures in Turkish execution law
  1. Tez No: 829272
  2. Yazar: BETÜL KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirleri Hakkındaki Kanun'un birinci kitap ikinci kısım sekizinci bölümde disiplin cezaları ve tedbirleri düzenlenmiştir. Kanun'un 37'nci ve 44'üncü maddeleri arasında çocuklar haricindeki hükümlü ve tutuklular hakkında uygulanabilecek disiplin cezaları düzenlenmiştir. Kanun'un 45'inci maddesinde ise çocuk hükümlü ve tutuklular hakkında uygulanabilecek olan disiplin tedbirleri ve tedbirlere neden olabilecek eylemler, 46'ncı maddesinde ise yine çocuk hükümlü ve tutuklulara uygulanabilecek disiplin suç ve cezaları düzenlenmiştir. İlgili diğer maddelerde, disiplin soruşturması, disiplin suçlarının tekrarı infazı ve kaldırılması, yönetim tarafından alınabilecek tedbirler, zorlayıcı araçların kullanılması, ödüllendirme, şikâyet ve itiraz konuları düzenlenmiştir. Bu tez çalışması ile hukukumuzda hükümlüler için uygulanan disiplin ceza ve tedbirleri ayrıntılı olarak irdelenecek olup; infaz hukukunun tanımı, tarihsel gelişimi ve ceza infaz kurumları, tutuklular ve hükümlüler hakkında uygulanabilecek disiplin cezaları ile tedbirleri, disiplin soruşturmasının aşamaları, kesinleşmesi ve disiplin cezasının infaz sürecine etkisi, başlıklarından bahsedilecek, uygulama ve teorik bilgilere yer verilecek, sonuç kısmında ise değerlendirilmelerde ve önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Disciplinary punishments and measures applied to the prisoners and detainees are generally regulated in the First Book, Second Chapter, Part 8, in the Code on Execution of Punishments and Security Measures No. 5275. The disciplinary punishments that can be applied to adult convicts and detainees are regulated between the 37th and 44th articles of the Law. In Article 45 of the Law, disciplinary measures that can be applied to juvenile convicts and detainees and actions that may lead to such measures are regulated, and in Article 46, disciplinary offenses and penalties that can be applied to juvenile convicts and detainees are regulated. In other relevant articles, disciplinary investigation, repetition and removal of disciplinary offenses, measures that can be taken by the administration, use of coercive means, rewarding, complaints and objections are regulated. With this thesis, disciplinary punishments and measures in our law will be examined in detail; The definition of the law of execution, its historical development and penal institutions, disciplinary punishments and measures that can be applied to detainees and convicts, the stages of the disciplinary investigation, its finalization and the effect of disciplinary punishment on the execution process will be mentioned, application and theoretical information will be given, and in the conclusion part, evaluations and suggestions will be made.