Farklı yöntemlerle üretilen ve farklı sıcaklıklarda depolan katık keşi örneklerinde meydana gelen değişmeler
The changes in katik keş samples produced by different methods and stored at different temperatures
- Tez No: 829279
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, farklı yöntemlerle üretilen ve farklı derecelerde depolanan Katık keşi örneklerinde depolama boyunca meydana gelen değişmeler incelenmiştir. Yoğurdun süzülmesi (S) ve ısıtılması (I) yöntemleri ile üretilen Katık keşi örnekleri ikişer gruba ayrılarak birinci grup 4 C'de, ikinci grup 24 C'de 90 gün boyunca depolanmıştır. Depolama boyunca kimyasal, biyokimyasal, mikrobiyolojik, fiziksel ve duyusal analizler gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar; yöntem farklılığının Katık keşi örneklerinde kuru madde, yağ, protein, tuz ve pH değerlerine etkisinin önemli (P0.05), tuz, asitlik ve pH değerlerini etkilemiştir (P0.05), en yüksek proteoliz ve lipoliz değerleri 24 C'de saklanan örneklerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes during the storage of Katık Keş samples produced by different methods and stored at different degrees were investigated. The samples produced by straining (S method) and heating (I method) of yoghurt were divided into two groups and the first group was stored at 4 C and the second group at 24 C for 90 days. Chemical, biochemical, microbiological, physical and sensory analyzes were carried out during storage.