Türkiye'de ilkokul düzeyinde okul, aile ve çevre iş birliğine yönelik çalışmaların incelenmesi
Examination of activities on school, family and environmental collaboration at primary school level in Turkey
  1. Tez No: 829278
  2. Yazar: PINAR GÜL ALAK KIRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de ilkokul düzeyinde okul aile iş birliği, aile katılımı ve okul çevre iş birliği konularında yapılmış çalışmaların incelenmesidir. Bu amaçla araştırmada nitel araştırma yöntemi kapsamında doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri Google Akademik, TR Dizin, Research Gate, Dergipark ve YÖK Tez Merkezi başta olmak üzere üniversitelerin, e-dergilerin ve kurumların akademik yayınlarından yararlanılarak elde edilmiştir. Bu kapsamda 25 makale ve 20 yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 45 çalışmaya ulaşılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışmaların yıllara göre dağılımına bakıldığında en çok çalışmanın 2022 yılında gerçekleştirildiği ve çalışma sayısının 2019 yılından sonra arttığı görülmüştür. Çalışmaların gerçekleştirildiği kurumlara bakıldığında 43 araştırmanın devlet okulunda, 2 çalışmanın ise devlet ve özel okulda birlikte gerçekleştirildiği görülmüştür. Araştırma kapsamında çalışmalardan 27'sinin nicel, 16'sının nitel ve 2'sinin de karma desen çalışması olarak yapıldığı anlaşılmıştır. Çalışmalar katılımcılarına göre incelendiğinde en çok velilerle (14) çalışıldığı görülmüştür. Araştırma kapsamında incelenen çalışmalarda en çok kullanılan veri toplama aracının anket (17) ve görüşme (15) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the studies on school-parent cooperation, family participation and school-environment cooperation at primary school level in Turkey. For this purpose, document analysis technique was used within the scope of qualitative research method in the research. Research data were obtained by using academic publications of universities, e-journals and institutions, especially Google Academic, TR Index, Research Gate, Dergipark and YÖK Thesis Center. In this context, a total of 45 studies, including 25 articles and 20 master's theses, were reached. Descriptive analysis technique was used to analyze the data. As a result of the research, looking at the distribution of the studies by years, it was seen that the most studies were carried out in 2022 and the number of studies increased after 2019. Considering the institutions where the studies were carried out, it was seen that 43 studies were carried out in public schools, and 2 studies were carried out together in public and private schools. Within the scope of the research, it was understood that 27 of the studies were quantitative, 16 of them were qualitative and 2 of them were mixed design studies. When the studies were examined according to their participants, it was seen that the most common study was with parents (14). In the studies examined within the scope of the research, it was seen that the most used data collection tools were the questionnaire (17) and the interview (15).