Study and implementation IoT smart home using packet tracer and python
- Tez No: 829297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ABDULKADER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
This thesis presents a fire detection system that utilizes the power of Artificial Intelligence (AI) and Internet of Things (IoT) technologies. The proposed system aims to provide a more accurate, timely, and intelligent response to fire emergencies in residential, commercial, and industrial settings. The system comprises of a network of IoT sensors and cameras that are strategically placed to detect fire hazards such as smoke, heat, and flames. The data collected by these sensors are transmitted to a cloud-based platform where AI algorithms analyse the data in real-time. The AI algorithms can detect fire hazards, predict potential fire risks, and trigger alarms, notifications, or automated response systems. The system can be integrated with other IoT-enabled devices such as smart home or building systems, which can provide additional data sources for the AI algorithms. The system can also be remotely monitored and managed, which can reduce maintenance costs and improve response times. The proposed system has several benefits compared to traditional fire detection systems. It can detect fires at an early stage, often before visible flames or smoke appear. It provides realtime monitoring of fire risks, smoke, temperature, and other factors. It can automatically trigger alarms, sprinklers, ventilation, or other safety measures in response to a fire. It can be integrated with other smart home or building systems, providing a more comprehensive and coordinated approach to safety and energy efficiency. It can be cost-effective in the long run, by reducing damage and downtime from fires, as well as lowering insurance premiums and compliance costs. In conclusion, the proposed fire detection system using AI and IoT technologies has the potential to revolutionize the way fires are detected and prevented. It Provides a more comprehensive, accurate, and intelligent approach to fire safety, which can help save lives and reduce property damage.
Özet (Çeviri)
Bu tez, Yapay Zekanın gücünü kullanan bir yangın algılama sistemi sunmaktadır. (AI) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojileri. Önerilen sistem daha fazlasını sağlamayı amaçlamaktadır. konut, ticari ve ticari alanlardaki yangın acil durumlarına doğru, zamanında ve akıllı müdahale endüstriyel ayarlar. Sistem, IoT sensörleri ve kameralardan oluşan bir ağdan oluşur. duman, ısı ve alev gibi yangın tehlikelerini algılamak için stratejik olarak yerleştirilmiştir. toplanan veriler Bu sensörler tarafından, AI algoritmalarının analiz ettiği bulut tabanlı bir platforma iletilir. verileri gerçek zamanlı olarak AI algoritmaları, yangın tehlikelerini algılayabilir, potansiyel yangın risklerini tahmin edebilir ve alarmları, bildirimleri veya otomatik yanıt sistemlerini tetikleyin. Sistem entegre edilebilir sağlayabilen akıllı ev veya bina sistemleri gibi diğer IoT özellikli cihazlarla AI algoritmaları için ek veri kaynakları. Sistem uzaktan da izlenebilir ve yönetilen, bu da bakım maliyetlerini azaltabilir ve yanıt sürelerini iyileştirebilir. bu Önerilen sistem, geleneksel yangın algılama sistemlerine kıyasla çeşitli avantajlara sahiptir. Bu olabilir yangınları erken bir aşamada, genellikle görünür alevler veya dumanlar ortaya çıkmadan önce tespit edin. Yangın risklerinin, dumanın, sıcaklığın ve diğer faktörlerin gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlar. Otomatik olarak yapabilir yangına tepki olarak alarmları, fıskiyeleri, havalandırmayı veya diğer güvenlik önlemlerini tetikler. Bu olabilir diğer akıllı ev veya bina sistemleriyle entegre edilerek daha kapsamlı ve güvenlik ve enerji verimliliğine koordineli bir yaklaşım. Uzun vadede uygun maliyetli olabilir yangınlardan kaynaklanan hasarı ve arıza sürelerini azaltmanın yanı sıra sigorta primlerini düşürerek ve uyum maliyetleri. Sonuç olarak, AI ve IoT kullanan önerilen yangın algılama sistemi teknolojiler, yangınların algılanması ve önlenmesinde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. BT Yangın güvenliğine daha kapsamlı, doğru ve akıllı bir yaklaşım sağlar. hayat kurtarmaya ve mal hasarını azaltmaya yardımcı olur.