A Fast and accurate delay estimation method for adders as CMOS arithmetre building blocher in VLSI design
Çok büyük ölçekli tümleştirilmiş devre tasarımında CMOS aritmetik yapı taşları olarak kullanılan toplayıcılardaki gecikmelerin öngörüsü için hızlı ve doğru bir yöntem
  1. Tez No: 82930
  2. Yazar: GÖKHAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, CMOS altsistemlerin bir parçası olarak, en çok kullanılan toplama devreleri içindeki gecikmelerin hesabı için bir yöntem sunulmaktadır. Bu yöntem basit matematiksel ifadeler ile işlem hızını arttırmak için RC ağaç modelini kullanmaktadır. Bu modelde devreler basit RC devrelerine dönüştürülmektedir. Bu çalışmada sadece toplama devreleri değil evirici, NAND ve NOR gibi basit mantık devreleri de incelenmiştir. Bu devrelerde de aynı yöntemlerden faydalanılmıştır. Doğru sonuçlar için direnç ve kapasite değerlerinde gözleme dayalı sonuçlar kullanılmıştır. RC devrelerinde gerçek hayattaki verilere ulaşabilmek için tahmin hesaplarında kullanılan direnç ve kapasitelerin bu gerçek hayattaki değerlere olabildiğince yakın olması gerekmektedir. Devre içindeki birleştirme hatlarında meydana gelebilecek gecikmenin taşma bitini atlatma yöntemiyle çalışan toplama devresinde toplam gecikme üzerinde etkili olabileceği görülerek bu etki yönteme eklenmiştir. Bu yöntem üç ayrı teknolojide denenmiş ve yapılan tahminlerin yüzde 10 hata sınırlarında HSPICE benzetim değerlerine yaklaştığı görülmüştür. HSPICE benzetimlerinde en küçük boyuttaki transistörler kullanılmıştır ve en kötü durum benzetilmiştir. Değişik boyutlarda transistörler kullanılarak yapılan benzetim sonucu bir kez yöntem sonuçlarıyla kontrol edilmiştir ve beklendiği gibi sonuçlar tutmuştur. Çünkü yöntem gerçek hayattaki gibi transistor boyutlarındaki değişimle doğrusal olarak etkilenmektedir. Bu yöntem sayesinde tezde incelenen toplama devreleri içindeki gecikmeler teknoloji, transistor boyutu ve bit sayısından bağımsız olarak, sunulan C dilinde yazılmış bir program sayesinde, doğru ve hızlı bir biçimde tahmin edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, an evaluation method for delay in mostly used adders as part of CMOS subsystems is presented. The method uses RC (Resistance and Capacitance) tree modelling to speed up the estimation time by simple equations. In this model the circuits are converted into RC circuits to obtain a simple and generic expression for delay calculations. Simple logic gates such as inverters, NANDs and NORs are considered as well as adders. The same method is also used for these circuits. For accuracy, some empirical results for Resistance and Capacitance values are used. For RC tree networks it is obvious that the values of R and C should be as close as to the real world values in order to reach accurate results in estimation. In Carry Skip Adder, it is noticed that interconnect effect could be more than the expected so this effect is added to the expressions. This method was applied on three different technolgies and it was seen that the results were within the 10 per cent error rate compared to the worst case HSPICE results independent from the technology used. In this study, minimum sized transistors were used in HSPICE simulations, but the method was also checked with different size transistors and it also gave results with the same accuracy, because the terms in expressions are linearly dependent on this change as it is also the same in real world. With this method, one can estimate the considered adders' performance in a very short time, accurately with the help of the presented program written in“ C ”for any technology, any transistor size and any bit count.