Structure-oriented behavior tests in model validation
Model geçerliliğinde yapıya yönelik davranış testleri
- Tez No: 82929
- Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yapısal geçerlilik, bir modelde kullanılan ilişkilerin gerçek ilişkileri iyi bir şekilde temsil ettiği yönünde güven oluşturma olarak tanımlanabilir. Yapıya yönelik davranş testleri yapının geçerliliğini modelin ürettiği davranışlar üzerinde yapılan bir takım testlerle, dolaylı olarak değerlendirirler. Örneğin, uç-durum testis seçilen bazı parametrelere uç değerler vererek modelin ürettiği davranışın gerçekte bu şartlar altında gözlenen ya da oluşacağı kestirilebilen davranışlarla karşılaştırılmasını içerir. Bu testler olası yapısal hatalarla ilgili bilgi verebilen“kuvvetli”testlerdir. Tipik bir yapıya yönelik davranış testinde, analist şöyle bir önermede bulunur:“Eğer sistem K koşulunda çalışırsa, D davranışını göstermelidir.”Model K koşullan altında çalıştırılır ve beklenen davranışa benzer sonuç verirse bu testten geçmiş olur. Bu tezin amacı, bu tür testlerin bilgisayar otomasyonu için algoritmalar geliştirmektir. Analist, temel davranış kalıplarını (“üstel artış,”“s-şekilli artış,”“salınım,”“üstel düşüş,”...) içeren bir şablondan seçtiği birinin K koşulu altında gözleneceği şeklinde hipotezde bulunur ve modeli bu K koşulunda çalıştırır. Algoritma, dinamik davranışı alıp, hipotezde öne sürülen sınıftan gelip gelmediğini test etmektedir.“Saklı Markov Modelleri”üzerine kurulu olan algoritma test edilmiş ve oldukça etkili ve güvenilir sonuçlar verdiği görülmüştür. 100 farklı davranış örneği ve çeşitli Saklı Markov parametreleri ile yapılmış olan testler sonucunda yüzde 95'in üzerinde doğru sınıflandırma başarısı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Structure validation means establishing that the relationships used in a model are an adequate representation of the real relationships. Structure-oriented behavior tests assess the validity of the structure indirectly, by applying certain behavior tests on model-generated behavior patterns. In a typical structure-oriented behavior test, the modeler makes a claim of the form:“if the system operated under condition C, then the behavior B would result.”The model is then run under condition C and it is said to“pass”this structure-oriented behavior test, if the resulting behavior is similar to the anticipated behavior. This research presents a computerized algorithm that automates this comparison/testing process. The modeler hypothesizes a dynamic pattern from the template of all basic patterns (such as“exponential growth”,“S-shaped growth”,“oscillations”,“exponential decay”...) and then runs the model under condition C. The algorithm takes the model-generated dynamic behavior,“recognizes”it and tests if it belongs to the hypothesized class. The algorithm, a Hidden Markov model-based pattern classifier, has been tested with a wide range of typical test patterns and proven to be quite effective and reliable. Tests carried out with 100 different input samples and various Hidden Markov model parameters reveal over 95 per cent classification performance.