Kemoterapi alan bireylerde kognitif durum ve semptom kontrolünün belirlenmesi
Determination of cognitive status and symptom control inindividuals receiving chemotherapy
  1. Tez No: 829319
  2. Yazar: İREM SÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, İç Hastalıkları, Nursing, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kemoterapi ile ilişkili kognitif bozukluklar, kanser hastalarında sık görülen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen semptomlardan biridir. Bu çalışma, nörotoksik kemoterapi alan bireylerde kognitif durum ve semptom kontrolünün belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yürütülmüştür. Araştırma, Tokat ilinde bir eğitim ve araştırma hastanesinin ayaktan kemoterapi ünitesi ve tıbbi onkoloji servisi'nde Mart-Ekim 2022 tarihleri arasında 140 kanserli bireyle yürütülmüştür. Kemoterapi tedavisine yeni başlayan ve nörotoksik kemoterapi tedavisi alan bireyler örnekleme dahil edilmiştir. Çalışma için bir üniversitenin girişimsel olmayan klinik araştırmalar etik kurulundan etik izin izni alınmıştır. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği ve Kanser Tedavilerinin Fonksiyonel Değerlendirilmesi- Kognitif Fonksiyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Kemoterapi öncesinde ve dört kür kemoterapi aldıktan sonra değerlendirme formları uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy-related cognitive disorders are one of the most common symptoms in cancer patients that negatively affect their quality of life. This descriptive study was conducted to determine cognitive status and symptom control in individuals receiving neurotoxic chemotherapy. The study was conducted with 140 individuals between March 2022 and October 2022 in the outpatient chemotherapy unit and medical oncology service of a training and research hospital in Tokat. Individuals who have just started chemotherapy and received neurotoxic chemotherapy treatment were included in the study. For the study, ethical permission from the non-interventional clinical research ethics committee of a university were obtained. Data were collected using the Personal Information Form, the Edmonton Symptom Assesment Scale, and the Functional Evaluation of Cancer Treatments-Cognitive Function Scale. Individuals were evaluated at the beginning of chemotherapy treatment and after 4 cycles of chemotherapy.