İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kıtalar Atlası romanında birleşik cümle türleri
Compound sentence types in İhsan Oktay Anar's novel of Puslu Kıtalar Atlası
  1. Tez No: 829324
  2. Yazar: GONCA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SILA GEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Birleşik cümle, iki ya da ikiden fazla yüklemi bulunan ve birbirlerine farklı yapı ve anlam ilişkisiyle bağlanan cümlelerdir. Birleşik cümle türleri; sıralı birleşik, bağlı birleşik, şartlı birleşik, iç içe birleşik, saplamalı birleşik ve karmaşık birleşik cümle olarak ayrılmaktadır. Postmodern edebiyatın önemli temsilcilerinden İhsan Oktay Anar'ın kaleme aldığı Puslu Kutlu Atlası romanındaki birleşik cümle türlerinin incelendiği çalışmanın Giriş bölümünde, tezin amacına, önemine ve yöntemine değinilmiştir. Anar'ın hayatı, sanatı, eserleri hakkında bilgi verilmiş ve birleşik cümle türleri ile çeşitli araştırmacıların birleşik cümle tasniflerine dair bilgilere yer verilmiştir. Eserde tespit edilen birleşik cümleler İnceleme bölümünde, sıralı birleşik cümle, şartlı birleşik cümle, bağlı birleşik cümle, iç içe birleşik cümle ve karmaşık birleşik cümle olmak üzere beş tür altında ele alınmıştır. Sonuç bölümünde, tespit edilen bulgular değerlendirilmiş ve veriler tablo hâlinde gösterilerek eserdeki birleşik cümle türlerinin kullanım sayısı ve sıklığı gösterilmiştir. Tespit edilen birleşik cümlelerin yüklemin türüne göre ve anlamına göre dağılımı da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Compound sentences consist of two or more predicates, and they are linked together with various types such as coordinate, conditional, subordinate, adverbial, embedded, and complex compound sentences. In the Introduction section of the study, which examines the compound sentence types in the novel Puslu Kutlu Atlası, written by İhsan Oktay Anar, one of the important representatives of postmodern literature, the purpose, importance and method of the thesis are mentioned. Information about Anar's life, art and works is given, and information about compound sentence types and compound sentence classifications of various researchers is included. The compound sentences identified in the work are discussed in the review section under five types: sequential compound sentence, conditional compound sentence, dependent compound sentence, nested compound sentence and complex compound sentence. In the conclusion section, the findings were evaluated and the data were presented in a table and the number and frequency of use of compound sentence types in the work were shown. The distribution of the identified compound sentences according to the type and meaning of the predicate was also evaluated.