Bazı ekmeklik buğday genotiplerinde stabilite analizi ve genotip çevre interaksiyonu
Stability analysis and genotype environment interaction in some bread wheat genotypes
- Tez No: 829323
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma Orta Anadolu Bölgesinde çeşitlerin adaptasyon yetenekleri ve verim potansiyellerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştirr. Araştırma 2021-2022 yetiştirme sezonunda Ankara, Konya ve Eskişehir illeri olmak üzere üç lokasyonda yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak kurulan denemede 17 genotip ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) kullanılmıştır. Eskişehir, Ankara ve Konya lokasyonlarında ortalama tane verimleri sırasıyla 749,5 kg/da, 564,1 kg/da ve 856,6 kg/da olarak gerçekleşmiştir. Konya lokasyonunda en yüksek tane verimi 988,9 kg/da ile Hat 4 'den elde edilirken, Eskişehir ve Ankara lokasyonlarında ise en yüksek tane verimi sırasıyla 852,2 kg/da ve 645,7 kg/da ile Hat 12'den elde edilmiştir. Birleştirilmiş analiz sonucunda ortalama tane verimi 723,4 kg/da olurken, 803,5 kg/da ile en yüksek tane verimi Hat 12'den elde edilmiştir. Hat 12'nin stabilite parametreleri incelendiğinde regresyon katsayısının (b) 1'e yakın 0,93, regresyon sabitesinin (a) ise pozitif 127,85 değeri aldığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, en yüksek tane verimine sahip Hat 12'nin kötü koşullarda verimini düşürmediği, koşullar iyileştikçe verim potansiyelini koruduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the adaptability and yield potential of cultivars in Central Anatolia Region. The experimant was conducted in three locations, Ankara, Konya and Eskişehir provinces in the 2021-2022 growing season. Seventeen genotypes of bread wheat (Triticum aestivum L.) were used in the experiment, which was established according to the randomized block design with four replications. The average grain yields at Eskişehir, Ankara and Konya locations were found as 749,5 kg/da, 564,1 kg/da and 856,6 kg/da, respectively. At Konya location, the highest grain yield was obtained from Line 4 with 988,9 kg/da, while at Eskişehir and Ankara locations, the highest grain yield was obtained from Line 12 with 852,2 kg/da and 645,7 kg/da, respectively. As a result of the combined analysis, the average grain yield was found as 723,4 kg/da, while the highest grain yield with 803,5 kg/da was obtained from Line 12. When the stability parameters of Line 12 were analyzed, it was determined that the regression coefficient (b) was 0,93 close to 1 and the regression constant (a) was positive 127,85. As a result of the research, it was determined that Line 12 having grain highest grain yield did not decrease its yield under poor conditions and maintained its yield potential as the conditions improved.