Sales planning in closed-loop supply chains: Recycling and remanufacturing options for early-generation returns
Kapalı döngü tedarik zincirlerinde satış planlaması: Erken-nesil iadeler için geri dönüşüm ve yeniden üretim seçenekleri
  1. Tez No: 829325
  2. Yazar: BÜŞRA BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE NADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Aynı ürünün iki ardışık nesli için satış stratejisini eniyileyen ve geri getirilen birinci-nesil ürünleri yeniden üretebilen ya da geri dönüştürebilen dayanıklı ürün üreticisi ele alınmaktadır. Müşteriler, ardışık ürün nesillerinin her bir müşteri nüfusu içindeki sözlü iletim yayılımını ve bu nesiller arasındaki ikame etkisini göz önünde bulunduran çoklu-nesil yayılım sürecine göre gelmektedir. Uzun vadede birinci-nesil yeniden üretilmiş ürün satışını ve ikinci-nesil ürün üretiminde geri dönüştürülmüş içerik kullanımını iyileştirmek için bilinçli olarak ikinci-nesil ürün yayılımını yavaşlatmanın ekonomik açıdan kârlılığı incelenmektedir. Bu ileriye-dönük yaklaşımın (i) herhangi bir manipülasyon olmadan yayılım süreci yeterince hızlıysa, (ii) geri getirilen birinci-nesil ömür sonu ürün sayısı ve her bir geri getirilen üründen elde edilebilen geri dönüştürülebilir materyal miktarı yeterince büyükse ve (iii) birinci-nesil ürünün potansiyel müşteri kitlesi yeterince büyükse, en iyi olduğu kanıtlanmıştır. Aynı ileriye-dönük yaklaşımın, geri getirilen tüm ürünlerin kullanılmış birinci-nesil ürünlerini ikinci-nesil ürün almak için geri getiren müşterilerden elde edildiği durumda daha az olasılıkla en iyi olabileceği gösterilmiştir. Bu satış stratejisinin, uzun vadede kârlılığı arttırmaya yardımcı olurken yeniden üretim ve geri dönüştürme seçenekleriyle kullanılmış daha fazla ürünü değerlendirerek sürdürülebilir üretim ve tüketime de katkısının olabileceği beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
We consider a durable-good producer who optimizes its sales strategy for two successive generations of the same product and is able to remanufacture or recycle the first-generation product returns. The customer arrivals follow a multigeneration diffusion process that takes into account the word-of-mouth feedback spread within each customer population of successive product generations as well as the substitution effect among these product generations. We investigate the economic viability of deliberately slowing down the second-generation product diffusion to improve the first-generation remanufactured-item sales and the use of recycled content in the second-generation production in the long run. We prove that such a forward-looking approach is optimal if (i) the diffusion process is fast enough in the absence of any manipulation, (ii) the number of first-generation end-of-life returns and the recyclable-material amount from each such return are high enough, and (iii) the potential customer base of the first-generation product is sufficiently large. We also show that the same forward-looking approach is less likely to be optimal when the used items can only be acquired from the previous buyers of the first-generation product who return their used items to trade up to the second-generation product. We conjecture that our sales strategy has the potential not only to improve the profits in the long run but also to contribute to sustainable production and consumption by helping recover more used items via remanufacturing and recycling options.