Synthetic regulatory sequence designs for mRNA vaccines
mRNA aşıları için sentetik düzenleyici dizin tasarımları
- Tez No: 829332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. URARTU ÖZGÜR ŞAFAK ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
mRNA tabanlı terapötikler, çeşitli uygulamalarda insan sağlığını yükseltme konusunda önemli potansiyel göstermiştir. Özellikle mRNA aşıları, bu terapötik yaklaşımın öne çıkan bir alt kümesi olarak, COVID-19 pandemisi sırasında milyarlarca yaşamı koruyarak etkinliklerini sergilemişlerdir. Başarılarına rağmen, kanser gibi farklı sağlık sorunlarına yanıt vermede mRNA aşılarının tam kapsamı, mevcut düzenleyebilirlik ve hedeflenebilirlik sınırlamaları tarafından kısıtlanmaktadır. mRNA aşısı düzenlemesinin daha derinlemesine bir keşfi, tam kapasitelerini kullanabilmek için kaçınılmazdır. Bu tez, mRNA molekülü içindeki iki temel düzenleyici bölgeyi anlama ve manipüle etme üzerine odaklanmaktadır: kodlama dizisi ve 5' çevrilmeyen bölge (UTR). Kodlama dizisi ile ilgili olarak, SARS-CoV-2 için çift immün yanıt uyandırmak amacıyla birleştirilmiş antijen kodlama bölgesine sahip bir mRNA aşı adayı üzerine mühendislik çalışmaları yaptık. Bulgularımız, elde edilen antijenin enfeksiyonun doğal seyri boyunca oluşturulan farklı antikorlarla etkileşimler sergilediğini ortaya koymaktadır. Bu etkileşim profili, potansiyel olarak uzun vadeli koruma için ikili bağışıklık aktivitesini işaret edebilir. Bu nedenle, etkili bir aşı adayı için gereken mRNA molekül manipülasyonunun temel aşamalarını uyguladık. Paralel olarak, kanser hücrelerinde seçici bir ifade sağlamaya uyarlanmış sentetik 5' UTR kütüphaneleri oluşturmak için yenilikçi bir metodoloji geliştirdik. Toplamda, bu tez, mRNA aşılarının düzenlemesi ve tasarımı konusundaki anlayışımızı ilerletmektedir. Mevcut mRNA aşılarının ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda, bu mRNA moleküllerinin üzerindeki bu artan kontrol, çeşitli hastalıklara yanıt vermek için yeni olanaklar vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
mRNA-based therapeutics have demonstrated significant potential for enhancing human health across various applications. Notably, mRNA vaccines, a prominent subset of this therapeutic approach, showcased their efficacy during the COVID-19 pandemic by safeguarding billions of lives. Despite their success, the full scope of mRNA vaccines in addressing diverse health concerns, such as cancer, remains constrained by existing limitations in tunability and targetability. A deeper exploration of mRNA vaccine regulation is inevitable to harness their complete capabilities. This thesis centers on comprehending and manipulating two pivotal regulatory domains within the mRNA molecule itself: the coding sequence and the 5' untranslated region (UTR). Regarding the coding sequence, we engineered an mRNA vaccine candidate featuring a combined antigen coding region for SARS-CoV-2 to elicit a dual immune response against the virus. Our findings underscore that the resultant antigen exhibited interactions with distinct antibodies generated throughout the natural course of infection. This interaction profile potentially signifies a dual immune activity for enduring protection. Therefore, we practiced the essential stages of mRNA molecule manipulation requisite for an effective vaccine candidate. In parallel, we devised an innovative methodology for constructing synthetic 5' UTR libraries tailored for selective expression within cancer cells. Collectively, this thesis advances our grasp of mRNA vaccine regulation and design. Considering the needs of the current state of mRNA vaccines, this heightened control over mRNA molecules promises novel avenues for addressing a spectrum of diseases.