8 haftalık temel masa tenisi eğitimi antrenmanlarının 9-12 yaş grubu çocukların bazı fiziksel ve fizyolojik özelliklerine etkisi
The effect of 8 weeks of basic table tennis training on some physical and physiological features of children in the 9-12 age
- Tez No: 829333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSKENDER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Düzenli olarak gerçekleştirilen fiziksel etkinlikler, sağlık üzerine olumlu etkilerinin yanında fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal beceriler ve birçok yönde gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu araştırma, sekiz haftalık temel masa tenisi antrenmanlarının 9-12 yaş grubu çocukların bazı fiziksel ve fizyolojik değerlerine olan etkisini saptamak için yapılmıştır. Bu çalışmada, nicel araştırma çerçevesinde gözlem tekniğine dayalı deneysel model kullanıldı. Çalışmaya, Yozgat ili Aydıncık ilçesindeki Şehit Zemçi Doğan Ortaokulu 2021-2022 eğitim öğretim yılı müfredat kapsamında yer alan ve beden eğitimi dersleri dışında hiçbir sportif aktiviteye katılmayan öğrencilerden rastgele seçilen, 9-12 yaş grubu 30 sağlıklı ve gönüllü öğrenci katılmıştır. Boy, kilo, vücut kitle indeksi, esneklik, dikey sıçrama, reaksiyon zamanı, 30 m sürat koşusu, 20 m mekik koşusu, anerobik güç ve VO2max testleri veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikle birlikte grup içi ön test ve son test değerleri arasındaki farkların belirlenmesi için Bağımlı Gruplarda t Testinden yararlanıldı. Anlamlılık düzeyi p0,05) bulunamamıştır. Sonuç olarak, 8 hafta boyunca yapılan masa tenisi antrenmanlarının 9-12 yaş grubu çocukların esneklik, sürat, reaksiyon zamanı, aerobik ve anaerobik güç özelliklerini önemli ölçüde olumlu yönde geliştirdiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Regular physical activities not only have positive effects on health, but also contribute to the development of physical, mental, emotional and social skills in many ways. This research was conducted to determine the effect of eight-week basic table tennis training on some physical and physiological values of children in the 9-12 age group. In this study, quantitavite research method and observation technique were used 30 healthy and volunteer students, in the 9-12 age group , randomly selected from the students who are included in the curriculum of the Şehit Zemçi Doğan Secondary School in the Aydıncık district of Yozgat province for the 2021-2022 academic year and who do not participate in any sports activities other than physical education classes, participated in the study. Height, weight, body mass index, flexibility, vertical jump, reaction time, 30 m sprint, 20 m shuttle run, anaerobic power and VO2max tests were used as data collection tools. On Dependent Groups t-Test was used to determine the differences between in-group pre-test and post-test values along with descriptive statistics in the evaluation of the data. The significance level was determined as p0.05) was found regarding the parameters of the study. As a result, it was concluded that 8 weeks of table tennis training significantly improved the body fat level, flexibility, speed, reaction time, anaerobic and aerobic power characteristics of 9-12 years old children.