Teachers' opinions regarding using an outcome-based approach while teaching young learners
Genç öğrencilere öğretim yaparken sonuç esaslı bir yaklaşım kullanılmasına ilişkin öğretmen görüşleri
  1. Tez No: 829340
  2. Yazar: LAİBA UMER KAZAFI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BETÜL TOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin genç öğrencilere eğitim verirken sonuca dayalı bir yaklaşım (OBE) kullanma konusundaki görüşlerine odaklanmaktadır. Araştırmacı, genç öğrencilere öğretmek için sonuç temelli bir yaklaşımın öğrencilerin akademik performansını nasıl etkilediğini, farklı ilgili makalelerin kısa literatür taramasını yaparak anlatmıştır. Bu araştırmanın amacı, eğitimcilerin ilkokul çocuklarına OBE kullanarak öğretme konusunda ne hissettiklerini araştırmaktır. Üretken müfredat yapısı, testlerin yanı sıra öğretme ve öğrenme alıştırmalarına da vurgu yapar. Araştırmacının kullandığı metodoloji, nicel araştırmanın temeline hizmet ettiği için çevrimiçi bir ankete dayanıyordu. Çevrimiçi anket, biri kapalı uçlu sorulara dayanan ve ikincisi açık uçlu olmak üzere iki bölümden oluşur, böylece öğretmenler görüşlerini ayrıntılı bir şekilde verebilirler. Araştırma grubunu 23-35 yaşları arasında 25'i kadın, 5'i erkek olmak üzere toplam 30 ilkokul öğretmeni oluşturmaktadır. Anket sonuçlarını analiz etmek için SPSS kullanılmıştır. Veri analizi ışığında, öğrenme kazanımları değerlendirmenin temelini oluşturur. Çalışma, karma seviyeli öğrencileri, sonuca dayalı stratejilerin uygulanmasının önündeki ana engel olarak vurgulamaktadır. Hem erkek hem de kadın öğretmenler, çocukların bilgi ve yeteneklerinin öğrenme çıktılarına yansıdığı konusunda hemfikirdir. Açık öğrenme çıktıları oluşturmak ve dağıtmak, öğrencilerin kendi öğrenmeleri konusunda daha bilinçli olmalarına yardımcı olur ve bir oturuma veya kursa başlamadan önce ne öğreneceklerini net bir şekilde anlamalarını sağlar. Mevcut çalışmanın sonuçları, yetkililere ilköğretim müfredatında gerekli değişiklikleri veya daha iyi faydalar için uyarlamalar yapmaları için ilham vererek alana katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on teachers' opinions regarding using an outcome- based approach (OBE) while instructing young students. The researcher discoursed how an outcome-based approach for teaching young learners affect the academic performance of students by doing brief literature review of different related articles. The purpose of this research is to inquire into how educators feel about teaching elementary school children using OBE. Productive curriculum structure takes places an emphasis on teaching and learning exercises as well as tests. The methodology that the researcher used was based on an online survey as it serves the basis of quantitative research. The online survey has two parts, one based on close-ended questions and second is open-ended so that teachers can give their opinions in a detailed manner. The research group consists of 30 elementary school teachers, 25 women and 5 men, aged 23-35. To analyze the results of the survey, SPSS was used. In the light of data analysis, learning outcomes serve as the foundation for evaluation. The study highlights mixed-level learners as the main obstacle to implementing outcome-based strategies. Both male and female teachers agree that children's knowledge and abilities are reflected in learning outcomes. Creating and distributing explicit learning outcomes helps students become more conscious of their own learning and ensures a clear understanding of what they will learn before starting a session or course. The results of the current study will contribute to the field by inspiring the authorities to do necessary changes to elementary curriculum or adaptations for improved benefits.