Nefret söylemi ve linçin sosyal medyada yansıması üzerine bir araştırma: Edirne ili örneği
A research on hate speech and lynching of the reflection on social media: The example of Edirne province
  1. Tez No: 829341
  2. Yazar: MISRA ERKARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜDÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Son yıllarda internet ve sosyal medya insan yaşamının ayrılmaz bir parçası haline geldi. İlk başlardaki arkadaşlarla iletişim, bilgi edinme, eğlenme gibi kullanım amaçlarının yanında siyasi ve toplumsal amaçlara hizmet etme, kamuoyu oluşturma, kendini ifade etme, topluluk oluşturma vb. kullanım amaçları ortaya çıkmıştır. Öyle ki yeni medyanın en başat unsurlarında olan sosyal medya bireylerle birlikte, topluluk ve toplumların hayatını etkilemekte ve hayatlarına yön vermektedir. İnsanlık tarihinin en başından beri var olan farklı olanı dışlama, ön yargı, ayrımcılık, düşmanlaştırma ve nefret sosyal medya üzerinden artarak devam etmektedir. İnsanlar din/inanç, etnik köken, cinsel yönelim, cinsiyet, siyasi görüş, yaşam tarzı, fiziksel görünüş vb. farklılıkları sebebiyle damgalanmakta, ayrıştırılmakta ve nefretin hedefi haline getirilmektedir. Sosyal medyadaki nefret söylemleri ve linç günümüzün en ilgi çeken sosyolojik çalışma konularından biridir. Bu sebeple, bu tezde araştırma konusu sosyal medyadaki nefret söylemleri ve linçi sosyo-psikolojik olarak incelemeye çalışmaktır. Çalışma ile ilgili literatür taranmış ve elde edilen bilgiler ışığında sosyal medya, nefret söylemleri, nefret söylemleri ve sosyal medya ilişkisi, nefret söylemleri ve ifade özgürlüğü ilişkisi gibi konular açıklanmıştır. Yine çalışma kapsamında Edirne İli Merkez İlçesinde aktif öğretmenlik yapan katılımcılardan seçilen örneklem grubuna, yüz yüze anket tekniği uygulanarak nicel bir araştırma yapılmış ve katılımcıların sosyal medyadaki nefret söylemleri ve linç ile ilgili görüşleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the internet and social media have become an integral part of human life. In addition to the initial purposes of communication with friends, gaining information, and entertainment, social media has also emerged as a platform for serving political and societal goals, forming public opinion, self-expression, and community-building, among others. To the extent that social media, a fundamental element of new media, influences individuals, communities, and societies, shaping their lives. Throughout human history, tendencies such as exclusion of the different, prejudice, discrimination, antagonism, and hatred, which have existed since the very beginning, continue to escalate through social media. People are stigmatized, segregated, and subjected to hate due to differences in religion/belief, ethnic origin, sexual orientation, gender, political views, lifestyle, physical appearance, and so forth. Hate speech and online harassment on social media remain highly captivating sociological subjects of our time. Therefore, this thesis aims to investigate hate speech and online harassment on social media from a socio-psychological perspective. A review of the literature related to the study has been conducted, and based on the gathered information, topics such as social media, hate speech, the relationship between hate speech and social media, and the relationship between hate speech and freedom of expression have been elucidated. Furthermore, within the scope of this study, a quantitative research was carried out on a sample group of active teachers selected from the central district of Edirne Province, using face-to-face survey technique. The participants' opinions on hate speech and online harassment on social media were evaluated."