Covid-19'un haberleşme sektörüne etkisi: BİST100'deki şirketlerin mali tablolarının finansal analiz yöntemleri ile araştırılması
The impact of Covid-19 on the telecommunication sector: Investigating the financial statements of companies in BIST100 using financial analysis methods
  1. Tez No: 829350
  2. Yazar: ABDULJABBAR FAEZ FAYEQ ALGUNAID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE DEMİRKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
COVID-19 salgını, dünya genelinde sağlık, sosyal ve ekonomik açıdan birçok ülkeyi etkilemiştir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak tanımlanan COVID-19, tüm dünyada ciddi etkilere yol açmıştır. Bu çalışmada, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. gibi haberleşme sektöründe faaliyet gösteren iki büyük şirketin 2015-2021 yıllarına ait mali tabloları finansal analiz teknikleriyle incelenecektir. Çalışmanın amacı, işletmelerin mali tablolarını finansal analiz yöntemleriyle analiz ederek COVID-19 öncesi ve sonrası dönemleri karşılaştırmak ve salgının haberleşme sektörüne olan etkilerini ortaya çıkarmaktır. Araştırma, Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren haberleşme sektöründeki iki büyük şirketi (Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.) kapsamaktadır. Veriler, Kamuyu Aydınlatma Platformu'ndan elde edilmiştir. Çalışmada, finansal analiz teknikleri bağlamında oran analizi, yatay ve dikey analiz yöntemler kullanılarak COVID-19 salgınının şirketler üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has affected many countries worldwide in terms of health, social, and economic aspects. COVID-19, defined as a global pandemic by the World Health Organization, has led to serious consequences worldwide. In this study, the financial statements of two major companies operating in the communication sector, such as Türk Telekomünikasyon A.Ş. and Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., for the years 2015-2021 will be examined using financial analysis techniques. The aim of the study is to compare pre and post-COVID-19 periods by analyzing the financial statements of companies using financial analysis methods and to reveal the impact of the pandemic on the communication sector. The research covers two major companies in the communication sector (Türk Telekomünikasyon A.Ş. and Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.) operating in Borsa Istanbul. The data is obtained from the Public Disclosure Platform. In the study, the impact of the COVID-19 pandemic on companies is examined using ratio analysis, horizontal and vertical analysis methods within the context of financial analysis techniques.