Kurdlan bazlı oküler biyoadezif dozaj şekillerinin geliştirilmesi
Development of kurdlan based ocular bioadhesive dosage forms
  1. Tez No: 829351
  2. Yazar: AHMET ARİF KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL CEVHER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Oftalmik uygulamalar için geliştirilen herhangi bir formül, farmasötik teknologlar ve formülatörler için eşsiz basamaklar içeren bir süreçtir. Makro düzeyde küçük bir organ olan gözün mikro düzeye inildiğinde birçok rahatsızlık için farklı dozaj şekillerinin uygulanabilme çeşitliliğine sahiptir. Bunun nedeni, uygulanacak dozaj şekli için göz anatomisi ve fizyolojisinin uygulama yerine özgü farklı özellikler sahip olmasıdır. Kornea hastalıkları içerisinde en büyük grup kornea enfeksiyondur ve fungal, bakteriyel, virüs kaynaklı olabilmektedir. Genel olarak kornea üzerindeki enfeksiyonlar, enfeksiyoz keratit olarak adlandırılır ve bu durum görme bozukluğuna ve hatta görme kaybına yol açabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, dünya çapında körlük nedenlerinin %25'inden sorumludur. Fungal kaynaklı keratit olgularının tedavisi için geniş bir spektruma sahip olan ikinci jenerasyon triazol türevi olan Vorikonazol(VKZ) klinisyenler tarafından kullanılmaktadır. Ancak kornea yüzeyine gerçekleştirilen uygulamalarda fizyolojik ve anatomik sebepler ile uygulama dozunun sadece %5-10'lik bir kısmı 10-30 dk arasında uygulama bölgesinde etkinliğini koruyabilmektedir. Dolayısı ile etki süresi uzatılmış, doz kaybı önlenmiş ve hasta hayat kalitesini artıran dozaj şekillerine ihtiyaç duyulmaktadır. Tez kapsamında polimer olarak 'Kurdlan' kullanılmıştır. Kurdlan benzersiz farmakolojik özelliklere, üçlü sarmal yapıya ve esnek jel oluşturma yeteneğine sahiptir. Kurdlanın ilaç taşıyıcı sistemler için suda kolayca çözünebilen formu karboksimetil kurdlan sentezlenmiştir. Karboksimetil kurdlan ile oküler insert, oküler mini tablet ve nanopartikül formları geliştirilmiştir. Tüm dozaj formları için spesifik testler yapılmış ve geliştirilen formülasyonların fizikokimyasal yeterlilikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak gerçekleştirilen ön formülasyon ve formülasyon çalışmaları ile elde edilen kurdlan bazlı üç farklı biyoadezif dozaj şekli ile vorikonazol için şu an kullanılmakta olan topikal damla formuna göre in vivo klinik, histopatolojik ve mikrobiyolojik değerlendirmeler sonucunda daha etkili bir tedavi gerçekleştirildiği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A pharmaceutical preparation developed for ophthalmic applications is a unique process for pharmaceutical technologists and formulators. The eye, a small organ at the macro level, has a variety of applications in different dosage forms for many ailments when it is reduced to the micro level. This is because the eye anatomy and physiology for the dosage form to be administered have different characteristics specific to the application site. The largest group of corneal diseases is infections and may be of fungal, bacterial, or viral origin. Infections on the cornea, in general, are called infectious keratitis, which can lead to visual impairment and even vision loss. According to the World Health Organization (WHO), it is responsible for 25% of the causes of blindness worldwide. Voriconazole, a second-generation triazole derivative with a broad spectrum, is used by clinicians to treat fungal keratitis cases. However, in applications performed on the corneal surface, only 5-10% of the application dose can maintain its effectiveness in the application area for 10-30 minutes due to physiological and anatomical reasons. Therefore, there is a need for dosage forms that have an extended duration of action, prevent dosage loss, and increase the quality of life of the patient. Kurdlan was used as a polymer in the scope of the thesis. Kurdlan has unique pharmacological properties, a triple helix structure, and flexible gel-forming ability. Carboxymethyl curdlan, an easily water-soluble form for drug delivery systems, has been synthesized. Ocular insert, ocular mini-tablet, and nanoparticle forms have been developed with carboxymethyl curdlan. Specific tests were carried out for all dosage forms, and the physicochemical adequacy of the developed formulations was determined. As a result, it has been proven that a more effective treatment is performed for voriconazole with three different dosage forms of curdlan-based bioadhesive obtained through pre-formulation and formulation studies, compared to the currently used topical drop form, as a result of in vivo clinical histopathological and microbiological evaluations.