İman-l Nevevi'nin El-Erbain adlı hadislerinde ism-i fail ism-i meful ve sıfat-l müşebbehenin lügavi delaletlerini inceleme
دراسة دلالية لغوية لاسمي الفاعل والمفعول والصفة المشبهة في أحاديث الأربعين النووية
  1. Tez No: 829400
  2. Yazar: MOHANAD SHAKIR DADOOSH DADOOSH
  3. Danışmanlar: دكتور. مدرس خاص عضو في HİDAYET ZERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dan Araştırmacı, müştakkâd konusunun bir bölümü olan ism-i fâil, ism-i mef'ûl ve sıfat-ı müşebbehe konusunda yazmış, imam Nevevî'nin el-Erbaîn isimli eserindeki hadislerin lügavî delaletlerini incelemiştir. Araştırmacı, İnsanların en hayırlısı ve en şereflisi olan Muhammed aleyhisselâm efendimizin hadîs-i şerîflerini araştırmış, Nevevî'nin tertemiz nübüvvet bahçesinden derleyerek oluşturduğu el-Erbaîn adlı eserine gözü takılmıştır. Nevevî bu hadisleri tüm İslam'la ilgili konuların dini konularının özeti olarak gördüğünden tezin başlığını“Nevevî'nin Kırk Hadisinde İsm-i Fâil, İsm-i Mef'ûl ve Sıfatı Müşebbehelerin Lügavî Delaletleri”koymuştur. Araştırma, nahiv, sarf ve diğerlerinin delaletleri konusunu içermekte olup, her bir çeşidin tarifi müstakil bir şekilde yapılarak delalet ilmi ve ortaya çıkışından başlayarak konuyla ilgili alimlerin görüşleri nakledilmiştir. Lügavî delalet ilmi, kelimelerin tam anlamlarını, cümlelerin bağlamı, kelimelerin sigaları ve sarf ve nahivle ilgili yapılarından çıkarmakta; terkiplerin estetiği ve dayanaklılığını açıklamaktadır. Çalışma, araştırmanın amacını ve metodolojisini, bu konuda yapılmış önceki çalışmaları içeren bir giriş ve İmam Nevevî'nin ilmi ve şahsi biyografisinin tanıtıldığı bir önsöz içermektedir. Sonra araştırma iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde delalet konusunun önemi, Nevevî'nin kırk hadisi, iştikâk ve kısımları üzerinde durulmuştur. Hadislerde ismi fâil 14, ism-i mef'ûl 19, sıfat-ı müşebbehe ise 39 yerde kullanılmıştır. Araştırmacı, ism-i fâil, ism-i mef'ûl ve sıfatı müşebbehenin nahiv, belagat ve sarf delaletleri üzerinde durmuş, Arap dilinde konunun önemini açıklayarak; önceki ve sonraki alimlerin delalet konusuyla ilgili görüşlerini nakletmiştir. Çalışmada araştırmacı, İmam Nevevî'nin biyografisini yazarken, el-Erbaîn isimli eserinden hadisleri toplarken, ism-i fâil, ism-i mef'ûlve sıfatı müşebbeheleri tespit edip, seçilen örnekleri tahlil ederek, lügavi delaletin işaret ettiği manalar ortaya konulurken betimleyici analitik yöntemi kullanmıştır. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Hz. Peygamber'in gelecekte meydana geleceğine dair işaret olan ism-i fâilleri kullanması, bahsedilen hususun gelecekte mutlaka gerçekleşeceğini, bu konuda hiçbir şüphenin olmadığını göstermektedir. Ayrıca ism-i fâil, dikkate alınıp uygulanması gereken şer'î hükümlere de delalet edebilmektedir. Sıfat-ı müşebbehe Nevevî'nin el-Erabaîn isimli eserinde ism-i fâil ve mef'ûlden fazla kullanılmış, nasbta amel etmesi, cer ve refte amel etmesinden daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
The researcher wrote in the nouns: subject, object, and simulated adjective, which are among the derivatives, and the writing was in terms of linguistic significance in the hadiths of the Forty Nawawi. So he examined the hadiths of the best and most honorable of people, our master Muhammad, PBUH, especially the hadiths of the Nawawi Forty, which were collected by the eminent scholar Imam Mohiuddin bin Sharaf al-Nawawi from the Garden of the Purified Prophecy. Because these hadiths were counted by al-Nawawi as a summary of all matters of the Islamic religion, the researcher titled his research:“A linguistic semantic study of the subject noun, the object and the simulated adjective in the hadiths of the Forty Nawawi”. The study included sections of grammatical, morphological, and other semantics. Each type was defined in a separate form, and the sayings of scholars were listed in it, starting with the origin and origin of semantics. Linguistic semantics is an authentic science that clarifies the full meaning of words through the context of sentences and their formulations, and their morphological and grammatical structure, and shows the aesthetics and durability of structures. The study contained an introduction that included the aim of the research and its methodology, and what was written about it from previous studies, and a preliminary introduction in which the definition of Imam al-Nawawi and his biography and scientific. The research was divided into two chapters, the first, in which the researcher explained the importance of significance, the hadiths of the forty Nawawi, derivation and its divisions. The subject noun was in fourteen places, the participle in nineteen places, and the adjective in thirty-nine places. The researcher extracted its grammatical, rhetorical and morphological significance and its importance in the Arabic language and the sayings of the scholars, regarding the significance and detailing it in the past and the present. In the study, the researcher followed the descriptive, historical and analytical approach when translating Imam al-Nawawi and collecting the hadiths in his book forty in order to extract the Subject, Object and Similar Adjective, and analyzed these examples to derive the linguistic connotations. The study concluded that what was mentioned by the Prophet, PBUH, regarding the names of the actors, which includes a reference to the future, is defenetly an inevitably reality, and the actor decides legal rulings that must be taken into account and applied. The adjective mentioned more than the subject noun and object in the nuclear forty, and its action in the accusative more than the preposition and nominative in the forty Nawawi. .