Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları ışığında ifade özgürlüğü ve dijitalleşme
Fredoom of expression in the light of decisions of the European Court Of Human Rights and digitalization
  1. Tez No: 829402
  2. Yazar: BETÜL ÇATAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Son yıllarda artan teknolojik gelişmelerle birlikte bilginin iletilmesi ve yaygınlaştırılması için siber uzay daha da fazla kullanılmaktadır. Son derecede karmaşık, kendine özgü yapısıyla siber uzayda oluşturulması gereken hukuk kuralları en önemli tartışma konularından biri haline gelmiştir. İfade özgürlüğü şüphesiz ki en temel insan hakkıdır. Yeni dijital teknolojiler ifade özgürlüğünde önemli değişim ve dönüşümler yaşanmasına neden olmuştur. Siber uzay, bireylerin ifade özgürlüğünü kullanması açısından çok önemli bir role bürünmüştür. İnternet artık, bilgi ve haber alma özgürlüğü hakkının kullanılmasında, düşüncelerin serbestçe yayılmasında bireylerin başlıca araçlarından biri haline gelmiştir. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte ifade özgürlüğünün sınırlarının yeniden belirlenmesi gerekmektedir. İfade özgürlüğü diğer insan hakları türlerine bakıldığında internetten etkilenen en temel hakların başında gelmektedir. Bu minvalde siber uzayda ifade özgürlüğü hakkının korunmasını için devletlere birtakım sorumluluklar düşmektedir. Bu çalışmada siber uzayın insan hakları karşısındaki konumu, ifade özgürlüğünün hangi koşullarda sınırlandırabileceği, siber uzayın ifade özgürlüğü hakkını genişletip genişletmediği, son olarak da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarında internet ve ifade özgürlüğü incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With the increasing technological developments in recent years, cyberspace is being used even more for the transmission and dissemination of information. With its extremely complex and unique structure, the legal rules that need to be established in cyberspace have become one of the most important topics of discussion. Freedom of expression is undoubtedly the most basic human right. New digital technologies have led to significant changes and transformations in freedom of expression. Cyberspace has taken on a very important role for individuals to exercise their freedom of expression. The Internet has now become one of the main tools for individuals to exercise their right to freedom of information and information, and to spread thoughts freely. With the spread of the Internet, the limits of freedom of expression need to be redefined. Freedom of expression is one of the most basic rights affected by the Internet when looking at other types of human rights. In this respect, a number of responsibilities fall on states to protect the right to freedom of expression in cyberspace. In this study, the position of cyberspace in relation to human rights, under which conditions freedom of expression can be restricted, whether cyberspace extends the right to freedom of expression, and finally, the Internet and freedom of expression in the case law of the European Court of Human Rights will be examined