Örgütsel vatandaşlık davranışı ve işkoliklik düzeylerinin çalışan memnuniyetine etkisi
The effect of organizational citizenship behavior and workaholism levels on employee satisfaction
  1. Tez No: 829404
  2. Yazar: BİLGE DENİZ KOCAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde örgütler, varlıklarını sürdürme ve amaçlarına ulaşma süreçlerinde işgörenlerinin ortaya koyduğu performansa ve katkıya daha fazla ihtiyaç duyar hale gelmişlerdir. Çalışanların örgütlerine bu katkıyı vermeleri onların işle ilgili memnuniyetleri ile oldukça bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Örgütsel vatandaşlık davranışı, çalışanların iş arkadaşlarına destek olmaları, iş yerinde ekstra görevleri üstlenmeleri, iş yerine olan bağlılıkları gibi pozitif davranışları içermektedir. Bu davranışa sahip çalışanlar, örgüt içinde daha iyi ilişkiler kurabilmekte ve iş yerine olumlu katkıda bulunabilmektedir. Bu durum onların memnuniyetleri üzerinde olumlu etki yaptığı söylenebilir. Diğer yandan, aşırı çalışma, işe takıntılı bir şekilde bağlılık, iş dışı aktivitelere az zaman ayırma gibi özellikleri içeren işkoliklik davranışı ise çalışanlar üzerinde aşırı iş yükü ve stres bağlı olarak memnuniyet düzeyinde düşüklük oluşturabilmektedir. Bu çalışma, örgütsel vatandaşlık davranışı ve işkoliklik düzeylerinin çalışan memnuniyetine olan etkisini incelemektedir. Araştırma kapsamında Antalya'da Serbest Bölgede faaliyetlerini yürüten 3 üretim firması çalışanlara örgütsel vatandaşlık davranışı, işkoliklik ve çalışan memnuniyeti ölçeklerinden oluşan anket uygulanmıştır. Veriler SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz yapılmıştır. Bu kapsamda 211 katılımcının iştirakiyle yapılan araştırmanın sonucunda, çalışanların örgütsel vatandaşlık düzeyleri ile işkoliklik düzeyleri arasında aynı yönlü yüksek bir pozitif bir ilişki; örgütsel vatandaşlık düzeyi ile iş tatmini arasında aynı yönlü orta düzeyde pozitif bir ilişki; işkoliklik ile iş tatmini arasında aynı yönlü düşük düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır (p.05).
Özet (Çeviri)
Today, organizations have become more in need of the performance and contribution of their employees in the processes of maintaining their existence and reaching their goals. It is thought that the contribution of employees to their organizations is highly related to their job satisfaction. Organizational citizenship behavior includes positive behaviors such as supporting employees' colleagues, undertaking extra duties at work, and their commitment to the workplace. Employees with this behavior can establish better relationships within the organization and contribute positively to the workplace. This situation can be said to have a positive effect on their satisfaction. On the other hand, workaholic behavior, which includes features such as overworking, obsessive commitment to work, and spending less time on non-work activities, may cause a low level of satisfaction on employees due to excessive workload and stress. This study examines the effects of organizational citizenship behavior and workaholism levels on employee satisfaction. Within the scope of the research, a questionnaire consisting of organizational citizenship behavior, workaholism and employee satisfaction scales was applied to the employees of 3 production companies that carry out their activities in the Free Zone in Antalya. The data were analyzed using the SPSS 22 package program. In this context, as a result of the research conducted with the participation of 211 participants, there is a high positive correlation between the organizational citizenship levels of the employees and their workaholism levels; a moderate positive correlation between organizational citizenship level and job satisfaction; A low positive correlation was found between workaholism and job satisfaction (p.05).