Pankreas tutulumu olan covid-19 hastalarında vitamin D reseptör geni bsmı varyantının araştırılması
Investigation of vitamin D receptor gene bsmi variant in covid-19 patients with pancreas involvement
  1. Tez No: 829408
  2. Yazar: DİLARA GÖZDENUR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Covid-19, başlangıçta yalnızca üst solunum yollarına saldırdığı düşünülen fakat daha sonra birçok sistemi ve organı etkilediği tespit edilen bir hastalıktır. Etkilediği organlardan biri de pankreastır. Bu çalışmada Covid-19 Hastalarında Pankreas Tutulumunun Vitamin D Reseptör Geni BsmI (rs1544410) varyantı ile ilişkisinin araştırılması ve Covid-19 hastalarında pankreas tutulumunun mekanizmasının aydınlatılmasına katkı sunmak hedeflenmiştir. Metod: Çalışmada araştırma grubuna Covid-19 hastalığına ait klinik bulgulara sahip olan, Kantitatif Real-Time PCR (qRT-PCR) test sonucu pozitif olan veya Toraks BT sonucunda Covid-19 tanısı konan kişiler dahil edilmiştir. Hasta grubu pankreas tutulumu olan 120 adet Covid-19 hastası, kontrol grubu ise pankreas tutulumu olmayan 113 adet Covid-19 hastasından oluşmaktadır. Vitamin D Reseptör Geninde bulunan Bsml varyantının genotiplendirmesi polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ve restriksiyon fragment parça uzunluk polimorfizmi (RFLP) yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada Vitamin D Reseptör Geni BsmI varyantının genotip ve allel frekansları kontrol ve hasta gruplarında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Ayrıca hasta alt grupları kendi içinde karşılaştırıldığında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Covid-19 hastalarında pankreas tutulumu ve Vitamin D Reseptör Geni BsmI varyantı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmemiş ve Covid-19'a bağlı gelişen pankreas tutulumunun sebebinin Vitamin D Reseptör Geni BsmI varyantı olduğu söylenememektedir. Çalışma sonuçlarının doğrulanması için farklı popülasyonlarda ve daha fazla hasta grubu ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Covid-19 is a disease that was initially thought to attack only the upper respiratory tract, but was later found to affect many systems and organs. One of the organs it affects is the pancreas. In this study, it was aimed to investigate the relationship of Pancreatic Involvement with Vitamin D Receptor Gene BsmI (rs1544410) variant in Covid-19 patients and to lighten the mechanism of pancreatic uptake in Covid-19 patients. Method: In the study, people who had clinical findings of Covid-19 disease, had positive Quantitative Real-Time PCR (qRT-PCR) test results or were diagnosed with Covid-19 as a result of Thorax CT were included in the study group. The patient group consists of 120 Covid-19 patients with pancreatic involvement, and the control group consists of 113 Covid-19 patients without pancreatic involvement. Genotyping of the BsmI variant in the Vitamin D Receptor Gene was performed using polymerase chain reaction (PCR) and restriction fragment fragment length polymorphism (RFLP) methods. Results: In the study, when the genotype and allele frequencies of the Vitamin D Receptor Gene BsmI variant were compared in the control and patient groups, no statistically significant difference was found (p>0.05). In addition, when the patient subgroups were compared within themselves, no statistically significant difference was found. Conclusion: No statistically significant relationship was found between pancreatic involvement and Vitamin D Receptor Gene BsmI (rs1544410) variant in Covid-19 patients. It shows that, we may not be said that the cause of pancreatic involvement due to Covid-19 is the Vitamin D Receptor Gene BsmI polymorphism. In order to verify the results of the study, there is a need for studies with different populations and more patient groups.