4-12 yaş çocuklar için korku ölçeği'nin türkçe psikometrik özelliklerinin incelenmesi: Metodolojik bir çalışma
Psychometric properties examination of a self-assessment scary scale in turkish chi̇ldren aged 4 to 12 years: a methodological study
  1. Tez No: 829410
  2. Yazar: BELGİN TAVŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE SEMERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, Thurillet ve ark. (2022) 4-12 yaş çocukların öz bildirimine dayalı olarak geliştirmiş oldukları Korku Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmak amacıyla planlanmış metodolojik bir çalışmadır. Araştırma İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi çocuk kan alma ünitesine başvuran 4-12 yaş çocuklar ve ebeveynleri ile Şubat-Nisan 2023 tarihleri arasında 150 çocuk ve ebeveyni ile yürütüldü. Çalışmada verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Korku Ölçeği”ve“Çocuk Korku Ölçeği”kullanıldı. Araştırmanın yapılabilmesi için İstanbul Koç Üniversitesi'nden Etik Kurul izni, İstanbul Üniversitesi -Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden ise kurum izini alındı. Araştırma verilerinin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Windows 23 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research is a methodological study planned to conduct the Turkish validity and reliability study of the Scary Scale developed by Thurillet et al. (2022) based on the self-reporting of children aged 4-12. The research was conducted with 150 children and their parents who applied to the pediatric blood collection unit of Istanbul University -Cerrahpasa, Cerrahpasa Faculty of Medicine between February 2, 2023 and May 2, 2023. In the study, the“Introductory Information Form”,“ Scary Scale”, and“Child Fear Scale”were used for data collection. Ethical approval for the research was obtained from the Ethics Committee of Koç University in Istanbul, and institutional approval was obtained from Istanbul University -Cerrahpasa, Cerrahpasa Faculty of Medicine. The IBM SPSS Windows 23 (Statistical Package for Social Sciences) software package was used for the statistical analysis of the research data.