A fundamental exploration of the interrelation between productivity and quality within the manufacturing industry
İmalat sanayiinde verimlilik ve kalite arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 829409
- Danışmanlar: UZMAN RUTH MCQUATER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manchester Metropolitan University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, rekabet avantajı oluşturmaya çalışan üretim yapan işletmelerde kalite ve verimlilik arasında bir ilişkinin olup olmadığını ele almaktadır. Kalite ve verimlilik iyileştirme sürecini analiz etmek için niceliksel bir çalışma yaklaşımı kullanılmıştır. Bu araştırma, yazarın kalite ve verimlilik arasındaki bağlantıya ilişkin yayınlanmış çok az çalışma olması gerçeğinden ötürü ortya çıkmıştır. Yazar, kalite ve verimliliği ayrı ayrı ele almaya odaklanan kapsamlı bir literatür taraması yapmıştır. Mevcut çalışmaların ortak kaygısı insan katılımıdır. İnsan etkisi araştırma konularının hayati bir bileşeni olarak görülmektedir. Bu nedenle Freeman'ın Paydaş Teorisi, her bir paydaşın insani yönünü ve yeteneklerini eleştirel bir şekilde incelemek için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addresses whether there is a relation between quality and productivity within the manufacturing industry where organizations seek to establish competitive advantage. A quantitate study approach is employed to analyse the process of the quality and productivity improvement. The rationale for conducting this research study was based upon the fact that the researcher could find few published works relating to the link between quality and productivity. The researcher conducted a comprehensive literature review focusing on covering quality and productivity separately. The common concern of the existing studies is human involvement. Human effect is seen as a vital component of the research issues. Therefore, Freeman's Stakeholder Theory is applied to critically examine the human side and the capabilities of each stakeholder.