Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Viyola Sanat Dalı Lisans Döneminde yer alan belirlenmiş sonatların eğitim açısından incelenmesi
An analysis of selected sonatas included in the viyola art department at Anadolu University State Conservatory during the Undergraduate Program from an educational perspective
- Tez No: 829442
- Danışmanlar: PROF. BURCU YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Viyola Sanat Dalı Lisans Döneminde Yer Alan Belirlenmiş Sonatları Eğitim Açısından İnceleyen bu tez viyola öğrencilerinin müzikal ve teknik becerilerini geliştirmek amacıyla sonatların kullanımını araştırmaktadır. Müzikal analizler, bestecilerin tarzlarını, yapısal özelliklerini ve ifadeye yönelik düşüncelerini anlamamızı sağlar. Teknik analizler ise öğrencilerin zorluklarla başa çıkma yeteneklerini ve tekniğini geliştirmelerine yardımcı olur. Sonatlar, öğrencilerin müzikal anlayışlarını genişletme, farklı tarzları deneyimleme ve repertuvarlarını geliştirme imkânı sunar. Ayrıca, teknik becerilerin ilerletilmesi ve enstrümantal tekniğin daha derinlemesine anlaşılması için sonatlar önemli bir araçtır. Tez ayrıca, sonatlar üzerinden çeşitli eğitim yöntemleri ve yaklaşımlarının etkisini de inceler. Öğrencilere hangi yöntemlerin ve stratejilerin daha etkili olduğunu belirlemek amacıyla, sonatların çalınması ve yorumlanması sürecinde kullanılan farklı eğitim yaklaşımları analiz edilir. Bu analizler, viyola öğrencilerinin performans becerilerini geliştirmek için kullanabilecekleri en etkili stratejilerin belirlenmesine katkı sağlar. Bu tez, viyola eğitimine katkıda bulunmak, öğrencilerin müzikal ve teknik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak stratejiler sunmaktır. Ayrıca, viyola öğrencileri için önemli bir kaynak oluşturarak, müzik eğitimi alanında bilgi birikimini artırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“An Analysis of Sonatas Included in the Viola Art Department at Anadolu University State Conservatory during the Undergraduate Program from an Educational Perspective,”investigates the use of selected sonatas to enhance the musical and technical skills of viola students. Musical analysis allows us to understand the composers' styles, structural characteristics, and expressive intentions. Technical analysis, on the other hand, assists students in developing their ability to overcome challenges and improve their technique. Sonatas provide opportunities for students to expand their musical understanding, explore different styles, and enhance their repertoire. Additionally, sonatas serve as significant tools for advancing technical skills and gaining a deeper understanding of instrumental technique. The thesis also examines the impact of various educational methods and approaches using sonatas as a framework. By analyzing different educational approaches employed during the performance and interpretation of sonatas, it aims to determine which methods and strategies are most effective. These analyses contribute to identifying the most efficient strategies that viola students can utilize to enhance their performance skills. The primary goal of this thesis is to contribute to viola education by offering strategies that assist students in developing their musical and technical abilities. Furthermore, it aims to serve as an important resource for viola students, promoting the accumulation of knowledge in the field of music education.