Acil serviste üst gastrointestinal sistem kanaması tasını alan hastalarda delta nötrofil indeksinin aıms65 skoru ve glasgow blatchford skoru ile beraber yatış yeri ve 28 günlük mortaliteyi öngörmedeki yeri
The role of delta neutrophil index in predicting hospitalization destination and 28-day mortality in patients with upper gastrointestinal system bleeding in the emergency department alongside aims65 score and glasgow-blatchford score
- Tez No: 829448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Üst gastrointestinal sistem kanamaları acil servis başvuru sayısı yüksek bir hastalıktır. Üst gastrointestinal sistem kanamalarının acil serviste erken tanınması ve müdahale edilmesi mortaliteyi ve morbiditeyi önleme açısından önemlidir. Biz çalışmamızda DNI'nın üst gastrointestinal sistem kanamalarında 28 günlük mortaliteyi ve hastaların acil servisten sonlanımını (yoğun bakım yatışı/exitus) öngörmedeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.01.2021-01.01.2022 tarihleri arasında acil servise başvuran hastalar retrospektif olarak incelendi. 01.01.2021 ile 01.01.2022 tarihleri arasında, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Servisinde endoskopisi yapılan ve üst gastrointestinal sistem kanama tanısı alan 783 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, yaşamsal bulguları, acil servis sonlanımları, yatış süreleri, 28 günlük mortaliteleri, kan parametreleri, ES replasmanı öyküsü ve endoskopi sonuçları kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: Upper gastrointestinal system bleeding is a condition with a high number of emergency department admissions. Early recognition and intervention of upper gastrointestinal system bleeding in the emergency department are crucial for preventing mortality and morbidity. In this study, we aimed to evaluate the effectiveness of DNI in predicting 28-day mortality in upper gastrointestinal system bleeding and predicting outcomes (intensive care admission/exitus) of patients in the emergency department. Materials and Methods: In our study, patients who presented to the emergency department between 01.01.2021 and 01.01.2022 were retrospectively examined. Between the dates of 01.01.2021 and 01.01.2022, a total of 783 patients who underwent endoscopy at Ankara Bilkent City Hospital Emergency Department and were diagnosed with upper gastrointestinal system bleeding were included. Demographic characteristics of the patients, presenting complaints, vital signs, emergency department outcomes, duration of hospital stays, 28-day mortality rates, blood parameters, history of blood transfusion, and endoscopy results were recorded.