Perception of impoliteness in Turkish and English by Turkish university efl students
İngilizceyi yabancı dil olarak konuşan Türk üniversite öğrencilerinin Türkçe ve İngilizce kabalık algıları
  1. Tez No: 829447
  2. Yazar: İLKNUR CİVAN BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DENİZ TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Linguistics, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Dilde kabalık 1980'lerden beri araştırılmaktadır ve insan dilini sosyal ve kültürel bağlamların bir parçası olarak görmektedir. İnsan iletişiminde, insanların kaba davranışlar hakkında farklı yargılara sahip olması olağandır. Herhangi bir birey, çatışma durumunda kaba bir dil kullanma potansiyeline sahiptir ve bu bilgi, iletişimsel yeterliliğin bir parçasıdır. Bunun ışığında, mevcut araştırma, dilin diller arası ve kültürler arası bir özelliği olup olmadığını ortaya çıkarmak için, yabancı dil olarak İngilizce konuşan Türklerin Culpeper (1996) tarafından ortaya konulan stratejiler arasındaki birinci dil (Türkçe) ve ikinci dil (İngilizce) dillerindeki kabalık yargılarına ilişkin algılarını araştırmayı amaçlamaktadır. Tartışılacağı üzere cinsiyet, literatürde de önemli bir faktördür ve konuşmacıların kabalık algılarını ortaya çıkaran bir faktör olarak da ele alınmaktadır. Yazılı veri toplama sürecinde 154 katılımcı, sözlü veri toplama sürecinde ise (görüşmeler ve sesli düşünme protokolleri) 22 katılımcı yer almıştır. Sonuçlar, hem Türkçe hem de İngilizce'de katılımcıların kaba dili benzer şekilde algıladıklarını göstermiştir. Öte yandan, stratejiler arasında farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, hem Türkçe hem de İngilizce'de katılımcıların kaba dili benzer şekilde algıladıklarını göstermiştir. Öte yandan, stratejiler arasında farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Impoliteness has been studied since the 1980s and it considers human language social and cultural contexts. It is usual in human communication that people have different judgments about impolite acts. Any individual has the potential and chance to use impolite language in the case of conflicts and this knowledge is a part of communicative competence. In view of this, the current research aims to go forward on impoliteness to investigate the perceptions of Turkish EFL speakers about impoliteness judgments in their L1 (Turkish) and L2 (English) to find out whether language may have a cross-linguistic and cross-cultural impact on this and to explore L1 and L2 differences in impoliteness judgment across strategies formulated by Culpeper (1996). As will be discussed, gender is also an important factor in the literature and it is also taken as a factor to reveal speakers' perceptions of impoliteness. 154 participants participated in the written data collection and 22 participants participated in the oral data collection procedure (interviews and think-aloud protocols). The results indicated that in both Turkish and English the participants perceived impolite language similarly. On the other hand, it was found there were differences across the strategies.