مشروع تقنين الشريعة على مذهب الإمام أحمد بن حنبلإعداد: اللجنة التحضيرية لتقنين الشريعة الإسلاميةمن المادة (572) نهاية باب السبق حتى المادة (591) نهاية باب العاريةدراسة فقهية تطبيقية
İmam Ahmed bin Hanbeli'n mezhebine göre İslam hukukunun kanunlaştırılmasıhazırlayan: İslam hukuku kanunlaştırma hazırlık komitesi(572) maddeden 'müsabaka babı' sonundan (591) maddeye 'âriyet babı' sonuna kadaruygulamalı fıkıh araştırması
- Tez No: 829473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULİLAH BİN AHMED ED-DUVEYŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Imam Muhammad ibn Saud Islamic University- جامعة الإمام محمد بن سعود الإسلامية
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Hamd alemlerin Rabbi olan Allah'a aittir. Allah'ın salât ve selâmı Muhammed'e (s.a.v), onun ailesine ve bütün ashâbının üzerine olsun.“İmam Ahmed Mezhebi Üzerine İslam Hukukunun Kanunlaştırılması”projesi,“İslam Araştırma Akademisi”altında Ezher alimlerinden oluşan komite tarafından derlenmiştir. Toplam dört ciltten oluşan bu proje muamelat, cinayat ve kada bölümlerini maddeler halinde içermektedir. Bu çalışma ise“İmam Ahmed Mezhebi Üzerine İslam Hukukunun Kanunlaştırılması”projesi içerisindeki 572. maddesinden“Müsabaka Babı sonundan”591. maddesine“Âriyet Babı sonuna kadar”uygulamalı karşılaştırmalı İslam hukuku çalışmasıdır. Çalışmanın genel konsepti, Hanbeli literatüründeki Keşşâfü'l-ḳınâ adlı kitabın klasik metninden yola çıkılarak Komite tarafından kanunlaştırılan maddeleri ele alarak değerlendirmek ve buna bağlı fıkhi mevzuları karşılaştırmalı İslam hukukuna göre incelemektir. Bu çalışmanın ilk 20 bölümünde müsabaka ve ariyet ile ilgili maddeleri ele alarak; madde metnini, maddenin şerhini, şeri delilini ve madde hakkındaki fıkhi meseleleri zikrettim. Son bölümde ise güncel uygulamalarla değerlendirdim. Tezimin sonunda ise meseleleri üç kısımda değerlendirdim. Birincisi, dört mezhebin ittifak ettiği meseleler. İkincisi, Şafii ve Hanbeli mezhebin ittifak ettiği meseleler. Üçüncüsü ise mezheplerin ihtilaf ettiği ve benim açımdan râcih olan meseleler. Allah azze ve celleden başarılar dilerim.
Özet (Çeviri)
All praise is for Allah, the Lord of the worlds. May Allah's peace and blessings be upon Prophet Muhammad, his family and all his companions. The project of“Islamic Law Legalization on the Madhhab Imam Ahmad”that was prepared by a committee“The committee”of Azhar scholars under the“Islamic Research Complex”. This project, which consists of four volumes in total, includes the sections of financial transactions, felonies, and the judiciary. On the other hand, this study is an applied comparative Islamic jurisprudence study within the project of Legalization Islamic Law on the Imam Ahmed Madhhab“Hanbali School”, from the article number 572“the end of Musabaka Section”to the article number 591 to“the end of Alaria Section”. The general concept of the study is to evaluate these articles that have enacted by the Committee, based on the classical text of the book Kashafu'l-ḳinaa“كشَاف القناع”in the literature of Hanbali school, and to examine the related jurisprudential issues according to Islamic comparative jurisprudence. I have addressed in the first twenty sections of this study;“from the article number 572 ”the end of Musabaka Section“ to the article number 591 to ”the end of Alaria Section“ the text of each article, the explanation of each article, the legal evidence, and the jurisprudential branches that related to each article. Then through the last section, I have evaluated the judicial applications on the topic. In the end, I have reached a number of results, which I have divided them into three sections, the first section is the issues that agreed upon among the four schools ”Hanafi, Maliki Shafi'i and Hanbali", the second section is the issues that agreed upon between the Shafi'i school and Hanbali school, and the third section is the issues on which article that dispute occurred and what is preferable in my opinion. I wish myself success from Allah Azza Wa Jalla