Kayar otomat ve manuel torna ile çeliklerin işlenmesinin ürün özellikleri üzerine etkisi
Effect of processing steels with sliding automat and manual lathe on product properties
- Tez No: 829482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNHAN BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz üretim teknolojisi, artan rekabet şartlarının getirdiği düşük maliyetli yüksek kaliteli ürünler üretme zorunluluğu nedeniyle, talaşlı imalat sektöründe çalışanların tezgâhları ve işleme yöntemlerini çok dikkatli analiz etmelerini gerektirmektedir. Bu analizlerin yapılması, işletmelerin daha verimli ve rekabetçi olmalarını sağlamaktadır. Talaşlı imalat ile ilgili birçok çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmamızda, farklı tezgâhlardaki imalat yöntemlerinin günümüzdeki en önemli mühendislik alaşımları olan çeliklere uygulanarak, bu malzemelerde görülebilecek farklılıkların araştırılması hedeflenmiştir. Bu sayede, sektördeki işletmelerin üretim süreçlerindeki verimliliği ve kalitesi artırılabileceği düşünülmüştür. Bu tez çalışmasının ana hedefi, farklı tezgâhlarda kullanılan imalat yöntemlerinin malzemelerin yüzeyinde oluşan pürüzlülük ve kalite farklılıklarını incelemek ve sertlik sonuçlarında oluşabilecek farklılıkları minimize ederek, en iyi yöntem yaklaşımlarını belirlemektir. Tez kapsamında yapılan araştırma deneyleri neticesinde, kayar otomat tezgâhının manuel torna tezgâhına göre işletmeye birçok avantaj sağladığı görülmüştür. Birim zamanda yapılan iş miktarı, malzemelerin yüzey kaliteleri ve sertlik değerlerinde istenilen sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir. Bu çalışma ile talaşlı imalat sektöründeki işletmelerin, üretim süreçlerindeki verimliliği ve kalitesini artırmak için farklı imalat yöntemleri uygulamalarının faydalarını ve avantajlarını ortaya koymaktadır. Bu sayede, işletmelerin daha verimli ve rekabetçi olmalarına imkan sağlanırken, aynı zamanda malzeme/üretim yöntemi/operasyon üçlemesinde karar verme ve de inisiyatif kullanma bakımından da yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today's production technology, due to the necessity of producing low-cost high-quality products brought by the increasing competition conditions, requires those working in the machining industry to analyze the workbenches and processing methods very well. Making these analyzes enables businesses to be more efficient and competitive. Many studies have been carried out on machining. In this study, it is aimed to investigate the differences between the different materials by applying the manufacturing methods in different machines to different materials. In this way, it was thought that the efficiency and quality of the production processes of the enterprises in the sector could be increased. The main objective of this thesis study is to examine the roughness and quality differences on the surface of the materials used in different machines and to determine the best method approaches by minimizing the differences that may occur in the hardness results. As a result of the research experiments carried out within the scope of the thesis, it has been seen that the sliding automaton machine provides many advantages to the enterprise compared to the manual lathe. It has been observed that the desired results are obtained in the amount of work done per unit time, the surface quality of the materials and the hardness values. This study reveals the benefits and advantages of using different manufacturing methods in order to increase the efficiency and quality of the manufacturing processes of the enterprises in the machining sector. The competitiveness of the enterprises in the sector will increase and they will be more successful.