Investigation of the use of serum FGF-23 as an indicator of early diyabetci nephropathy in patients with type 2 diabetes
Tip 2 diyabetli hastalarda erken diyabetli nefropatisinin göstergesi olarak serum FGF-23 kullanımının araştırılması
- Tez No: 829494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Diabetes mellitus (DM) ölümcül bir metabolik bozukluktur Bu hastalığın prevalansı son birkaç on yılda önemli ölçüde artmıĢtır. Hastalığın Ģiddetinin ve görülme sıklığının sürekli artmasından kaynaklanır. Diyabetin artan prevalansına rağmen, diyabetik böbrek hastalığı (DKD) olan kiĢilerin sayısı son 30 yılda azalmadı. ġeker hastalarının ömrünün kısalmasına katkıda bulunan en önemli faktörlerden biri bu hastalıktır. Bu hastalığa yakalanma riski en yüksek olanları belirlemek. Bu çalıĢma, tip 2 diabetes mellituslu hastalarda erken diyabetik nefropatinin bir göstergesi olarak serum FGF-23'ün kullanımını araĢtırmayı amaçlamaktadır. Toplamda 150 katılımcı, 4 önemli klinik laboratuvara katılanlar arasından seçildi. Hasta grubuna 100 tip 2 diabetes mellituslu birey dahil edildi, bunların 50'sinde mikroalbuminüri vardı ve geri kalan 50'sinde yoktu. Ortalama hasta yaĢı (minimum=45,maksimum=75) yıldı ve diğer 50 katılımcı bir kez kontrol için sağlıklıydı. Al-Yarmouk hastanesine ve Al-Numaan hastanesine baĢvuran hastalardan alınan numuneler 5 Nisan - 20 Ağustos 2022 tarihleri arasında tüm katılımcılar tam kan (CBC,hba1c) ve serum glukozu, böbrek fonksiyon testi için değerlendirildi. ve karaciğer fonksiyon testi, FGF-23 ve ACR (idrarda albümin kreatinin oranı). Sonuçları istatistiksel olarak analiz etmek için SPSS program versiyonu 23 kullanıldı. Mevcut çalıĢmanın bulguları, araĢtırma sırasında gruplar arasında ortalama serum FGF-23 seviyelerinde anlamlı bir farklılık gösterdi. Ġncelenen tüm gruplarda ACR ile serum FGF-23 seviyeleri arasında bağlantı vardı. FGF-23, erken diyabetik nefropatinin bir göstergesi olarak ACR'ye alternatif olarak kullanılabilir. FGF-23, diyabetik nefropatinin ilerlemesinin bir göstergesi olarak faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a fatal metabolic disorder The prevalence of this disease has significantly increased in the past couple of decades. It is caused by the continuous increase in the severity and incidence of the disease. Despite the increasing prevalence of diabetes, the number of people with diabetic kidney disease (DKD) has not decreased over the past 30 years. One of the key factors contributing to a shorter lifetime among diabetics is this illness. to determine those who are most at risk of contracting this illness. This study aims To investigate the use of serum FGF-23 as an indicator of early diabetic nephropathy in patients with type 2 diabetes mellitus. 150 participants in all were chosen from those participating at 4 significant clinical laboratories. 100 individuals with type 2 diabetes mellitus were included in the patient group, 50 of them had microalbuminuria and the remaining 50 did not. The average patient age was (minimum=45,maximum=75) year and another 50 participants were healthy once for control. the patients used to attend Al-Yarmouk hospital and Al-Numaan hospital the samples of the patient has been collected from 5th April to 20th august of 2022 all the participants were assessed for whole blood (CBC,hba1c) and serum glucose, renal function test, and liver function test, FGF-23 and ACR (albumin creatinine ratio in urine). The SPSS program version 23 was used to statistically analyze the results. The present study's findings showed a significant difference in the mean serum FGF-23 levels across the groups during investigation. In all groups examined, there was a connection between ACR and serum FGF-23 levels. FGF-23 can be used as an alternative to ACR as an indicator of early diabetic nephropathy. FGF-23 can be useful as an indicator of the progression of diabetic nephropathy.