Spectrum of cystic fibrosis mutations and haplotype analysis in Turkish CF families
Türk CF ailelerinde kistik fibroz mutasyonlarının spektrumu ve haploit analizi
  1. Tez No: 82951
  2. Yazar: TUNCER ONAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KIRDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
VI ÖZET Kistik Fihroz (CF)'a neden olan mutasyonların belirlenmesi hastalığın patogenezinin anlaşılması bakımından çok önemlidir. Türk toplumunda CF mutasyonlannm dağıbmının belirlenmesi için 98 Türk CF ailesinden ve üç CBAVD hastasından birbiriyle akrabalık ilişkisi olmayan 174 kromozom, ekson intron sınırları da dahil olmak üzere CFTR geninin tüm kodlanan bölgeleri ve promotör bölgesi için incelendi. Mutasyon saptanamayan olgular ayrıca 1811+1.6kb A->G, CFTRdel2,3 ve IVS8-T5 mutasyonlan için de tarandı. Bu kapsamh çalışma sonucunda Türk CF toplumunda hastalık genlerinin yüzde 55'ini oluşturan 26 mutasyon belirlendi. Daha önce tanımlanan 22 mutasyon ve 13 polimorfizme ek olarak dört yeni mutasyon (3172delAC, P1013L, M1028I ve S307N) ve bir yeni polimorfizm (-790 T9/8) saptandı S307N mutasyonunun diğer CFTR genindeki (TG)i2-Ts-V470 aleli ile birlikte kahtılmasından iki erkek kardeşte CBAVD'ye neden olduğu belirlendi. Hastalığın, olguların yüzde 24'ünde AF508 ve yüzde 5.2'sinde 1677delTA'dan kaynaklandığı tespit edildi. G542X, 2183AA-»G ve N1303K mutasyonlan ise sırası ile yüzde 4.0, 3.5 ve 2.3 sıklığında görüldü. En sıklıkla rastlanan bu beş mutasyonun olguların yalnızca yüzde 40'ında hastalık nedeni olması, Türk toplumunun moleküler düzeyde çok heterojen bir yapısı olduğunu gösterdi Bu çalışma kapsamında ayrıca, Türkiye'de CF mutasyonlannm kaynağım belirlemek ve mutasyon saptanamayan riskli ailelerde doğum öncesi tam ve taşıyıcılık tanısı verebilmek amacı ile bağlantı analizi gerçekleştirildi. En az bir CF hastasının bulunduğu 34 Türk CF ailesinden birbiriyle akrabalık ilişkisi olmayan 61 CF kromozomu ve 52 Türk ailesinden 104 normal kromozom, gen içi üç mikrosatelit haplotipi |TVS8(CA)", rVS17b(TA)n and IVS17b(CA)n] için incelendi. Türkiye'de AF508 mutasyonunun iki esas haplotiple, 23-31-13 ve 17-32-13, ve ikinci en sıklıkla görülen mutasyon olan 1677delTA'nın da tek tip haplotiple, 16-30-13, olan bağlantısı tespit edildi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Identification of mutations that cause cystic fibrosis (CF) is essential for the understanding of the pathogenesis of the disease. In order to determine the spectrum of CF mutations in Turkish population, 174 unrelated chromosomes from 98 Turkish CF families and three CBAVD patients were analysed for the entire coding sequence, including exon- intron boundaries and the promoter regioa Cases for which mutations could not be identified were also screened for mutations 1811+1.6kb A-»G, CFTRdel2,3 and IVS8-T5 in the CFTR gene. This extensive screening study revealed a total of 26 different mutations accounting for 55 per cent of the disease genes in the Turkish CF population. In addition to 22 previously reported mutations and 13 polymorphisms, four novel mutations (3172delAC, P1013L, M1028I and S307N) and one novel polymorphism (-790 T9/8) were detected. The novel missense mutation S307N, in trans with (TG)i2-T5-V470 allele in the CFTR gene, was found to be the cause of CBAVD in two infertile brothers. AF508 was found to be present on 24 per cent of CF chromosomes. The second most common mutation 1677delTA, with a frequency of 5.2 per cent, is followed by G542X, 2183AA-»G and N1303K mutations with frequencies of 4.0, 3.5 and 2.3 per cent, respectively. These five most common mutations in Turkish CF population account for approximately 40 per cent of mutations, which indicated the high molecular heterogeneity of Turkish population. This study also enabled us to associate haplotypes with specific CF mutations, to increase the genetic informativeness for prenatal diagnosis and carrier detection in the families at risk where one or no mutations are known, and to provide insights into the evolution of certain CFTR mutations within Turkey. A total of sixty-one unrelated CF chromosomes from 34 Turkish CF families with at least one affected child, and 104 normal chromosomes from 52 unrelated Turkish families were studied for the construction of three intragenic microsatellite haplotypes [IVS8(CA)n, rVSlTbCTA)» and IVS17b(CA)"] of the CFTR gene. Two major haplotypes, 23-31-13 and 17-32-13, were found to be associated with AF508 mutation, and the haplotype 16-30-13 with the second common mutation, 1677delTA, in Turkey.