Molecular analysis of the factor IX gene in the Turkish population
Faktör IX geninin Türk toplumunda moleküler analizi
- Tez No: 82952
- Danışmanlar: PROF. DR. S. HANDE ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
VI ÖZET Hemofili B, X-e bağlı çekinik kalıtım gösteren ve üçüncü derecede sıklıkla gözlenen bir koagülopatidir. Faktör IX proteinin bozukluğu veya eksikliği sebebiyle oluşan hastalık, hem genotipik hem de fenotipik açıdan oldukça heterojendir. Hastalığın şu andaki tedavisi replasman terapisi ile yapılmaktadır. Bu yöntem hem pahalıdır, hem de kan yoluyla geçen hastalıkların bulaşma riskini taşımaktadır. Hastalığın kesin tedavisinin, gen terapisi ile mümkün olması beklenmektedir. Ülkemizdeki hemofili B hastalarının sayısı 1000 olarak tahmin edilmektedir. Faktör IX geninin moleküler analizinin Türk toplumunda detaylı bir şekilde yapılabilmesi amacı ile, 41 hemofili B hastası ddF ve doğrudan dizi analizi yöntemleri ile taranmıştır. Bu hastaların mutasyonlarının bulunması, hemofili B'deki genotip- fenotip ilişkisinin anlaşılması ve Türk toplumu için bir mutasyon profilinin çıkartılması açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, faktör IX geninin 1. intronunda bulunan ve moleküler evrim çalışmalarında toplum içi ve toplumlar arası genotipik farklılıkların incelenmesinde kullanılabilen çok değişken bir polimorfik bölge de incelenmiştir. Türk hemofili B hastalarında, 4 tane yeni tanımlanmış olan tek baz değişikliği ve 2 tane de yeni tanımlanmış büyük değişiklikler olmak üzere toplam 32 mutasyon belirlenmiştir. Türk toplumunun faktör IX mutasyon profilinin, tüm dünyada gözlenen mutasyon profili ile aynı olduğu bulunmuştur. Bu profilde, nokta mutasyonları hastalığa sebep olan tüm mutasyonların yüzde 90'ından fazlasını oluşturmaktadır. Hastaların haplotip analizleri sonucunda ise, şimdiye kadar saptanan 4 aynı mutasyonun her vakada birbirinden bağımsız olarak meydana geldiği anlaşılmıştır. Hastalara ait tüm veriler, mutasyon-fenotip-haplotip ilişkilerini etkin bir biçimde gösteren bir ulusal veri bankasında toplanmıştır. Faktör IX geninin 1. intronunda bulunan çok değişken polimorfik bölgenin 85 Türk bireyinde incelenmesi sonucunda, bir yeni alel bulunmuş ve Türk toplumunda beyaz ırka özgü alelin en sıklıkla görülen alel olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hemophilia B is known as the third common hereditary coagulopathy. This X-linked recessive disease is caused by the production of either reduced amounts or functionally defective forms of the coagulation factor IX. Hemophilia B is very heterogeneous at both phenotypic and genotypic levels. Gene therapy seems to promise a cure for the disease within the next decade, however, the current replacement therapy either carries the risk of viral transmission and/or is an economic burden. The number of hemophilia B patients in our country is expected to be about 1000. In an attempt to undertake a comprehensive molecular analysis of the FIX gene in the Turkish population 41 hemophilia B patients were screened for mutations by ddF and direct DNA sequencing to contribute to the knowledge of genotype-phenotype correlations in hemophilia B and to construct a Turkish mutation profile. A hypervariable polymorphic site within the FIX gene have also been analyzed, which can be used as a tool in molecular evolution studies to observe genotypic variation within and among populations. Thirty-two mutations were identified in Turkish hemophilia B patients, including 4 novel single base changes and 2 novel gross rearrangements. The mutation profile of the Turkish population was found to be similar to the general profile observed worldwide, with point mutations making up over 90 per cent of causative mutations. Haplotype analysis revealed the independent origin of 4 recurrent mutations. All patient data was compiled in a national database, which efficiently shows the mutation/phenotype/haplotype relations. The analysis of the hypervariable region in intron 1 in 85 Turkish individuals revealed the presence of a novel allele and showed that the Turkish population carries the Caucasian specific allele as the most frequent one.