Çağdaş afiş tasarımında negatif alan kullanımı
Use of negative space in contemporary poster design
  1. Tez No: 829513
  2. Yazar: RAMINA DEHAGHIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ELANUR PİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Görsel sanatlarda, özellikle afiş tasarımında daha az tartışılan bir unsur olan negatif alan, bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Afişin en temel görevlerinden biri, mesajı izleyiciye iletmektir. Mesaj iletimi genellikle pozitif alan tarafından yapılırken, çoğunlukla arka plan rolünü oynayan negatif alan, mesajı afişte izleyiciye iletmek için güçlü bir unsur olarak kullanılır. Bu tez, bir derleme çalışmasının sonucudur ve bilgilerin toplanması literatür kaynakları aracılığıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın temel amacı,“afişteki negatif alanın hangi yöntemlerle etkili bir mesaj iletebilir ve izleyicinin zihninde hangi yöntem daha kalıcıdır?”Sorusuna cevap vermektir. Birinci bölümde, afişin anlatımı, yorumlanması ve tarihçesi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise görsel sanatlarda ve afişlerde negatif alanın detaylı tanımı yapılmıştır. Bu amaçla Gestalt İlkeleri (Şekil – Zemin İlişkisi, Benzerlik, Yakınlık, Tamamlama ve Devamlılık), Williams Tasarımının dört ilkesi (yakınlık, hizalama, tekrar ve karşıtlık), Von Restorff Etkisi ve anomali kavramı gibi teoriler kullanılmıştır. Son bölümde, afişlerde mesaj iletmek için negatif alan kullanım yöntemleri incelenmiştir. Negatif alan, genişlik, renk ve biçimle mesajını izleyiciye iletir. Bu sayede izleyicinin dikkati afişin negatif alanına yönlendirilir ve mesaj zihninde daha etkili hale gelir. Ayrıca, ön plan ve arka plan öğelerinde yarattığı belirsizlik nedeniyle çift kimlikli görüntülerde optik illüzyon yöntemi izleyicide büyük şaşkınlık yaratmaktadır. Son bölümün sonunda ise negatif alanın mesajı ileten bir unsur olarak rol oynadığı otuz çağdaş tasarımcı afişi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Negative space is an element that has been less discussed in visual arts, especially in posters, is the subject of this thesis. One of the most basic tasks of the poster is to convey the message to the audience, Message transmission is often done by positive space, while negative space which usually plays the role of the background, can be used as a powerful element to convey the message to the audience in the poster. This thesis is the result of a compilation from research and the collection of information has been done through literature sources. The main goal of this research is to answer this question“what methods can the negative space in the poster effectively convey a message?”Negative space in the poster through what methods can convey a message? And which method is more effective in the mind of the audience? In first chapter, the explanation and interpretation of the poster and its history have been discussed. In the second chapter, a detailed definition of negative space in visual arts and poster design is described, For this purpose, theories such as Gestalt Psychology, Robin Williams four basic design principles, Von Restorff Effect and Isolation Theory have been used. In the final chapter, the methods of poster messaging through negative space have been introduced. Negative space conveys its message to the audience through its size, color and form. In this way, the attention of audience is directed to the negative space of the poster and the message becomes more effective in their mind. Also, the method of optical illusion in the negative space or dual-identity images, due to the ambiguity it creates in the foreground and background elements, brings the greatest astonishment to the audience. At the end of the last chapter, thirty posters of contemporary designers examined in which negative space plays a role as a messenger element.